KATILIMCI SÜREÇ BAŞLADI: ULUS MEYDANI VE 100. YIL ÇARŞISI’NIN GELECEĞİNİ BAŞKENTLİLER BELİRLEYECEK

KATILIMCI SÜREÇ BAŞLADI: ULUS MEYDANI VE 100. YIL ÇARŞISI’NIN GELECEĞİNİ BAŞKENTLİLER BELİRLEYECEK

ABB Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruda kentin kadim birikimini gelecek nesillere aktarmak istediklerini belirterek, “Ankara’mızın kıymetli hafıza mekânlarından Ulus Meydanı ile 100. Yıl Çarşısı’nın kaderini Ankaralılarla birlikte belirliyoruz” dedi. Ankaralılar Başkent Mobil uygulamasındaki “Söz Hakkı” modülü içinde yer alan iki seçenekli anketi doldurarak oy kullanacak.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın tüm Türkiye'ye örnek olan katılımcı ve şeffaf belediyecilik uygulamaları her geçen gün artarak devam ediyor.

Ortak akıl ilkesiyle yeni uygulamalar konusunda Başkentlilerin tercihine önem veren ve katılımcı demokrasi anlayışını Başkent’te yaygınlaştıran Büyükşehir Belediyesi, anketler düzenleyerek vatandaşların görüşlerine de öncelik veriyor.

Daha önce yeni otobüslerin renginden koltukların tasarımına kadar birçok konuda anket düzenleyerek Başkentlilerin görüşünü soran ABB’nin şimdi de şehrin tarihi merkezlerinden biri olan Ulus’taki 100. Yıl Çarşısı ve Ulus Meydanı’nın geleceği için ankete çıktığını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesapları üzerinden duyurdu.

YAVAŞ: “BAŞKENT MOBİL’DEN OY KULLANIN, TARİHİMİZİ BİRLİKTE YAŞATALIM”

ABB Başkanı Mansur Yavaş, Ulus Meydan düzenlemesi ve 100. Yıl Çarşısı’nın geleceğini Ankaralılarla birlikte belirlemek istediklerini belirterek,“Ankara’mızın kıymetli hafıza mekânlarından Ulus Meydanı ile 100. Yıl Çarşısı’nın kaderini Ankaralılarla birlikte belirliyoruz. Kentimizin kadim birikimini gelecek nesillere aktarmak tek gayemiz. Gelin, Başkent Mobil’den oy kulanın, tarihimizi birlikte yaşatalım”dedi.

Başkent tarihine, kültürel değerlerine ve yapılarına sahip çıkan Ankara Büyükşehir Belediyesi, mülkiyetinde bulunan Ulus 100. Yıl Çarşısı ve çevresi ile ilgili ayrıca proje yarışmasına çıkarak geçtiğimiz günlerde yarışma sonucunu kamuoyuyla paylaştı.

Kent yönetiminde katılımcılık ilkesiyle hareket eden Büyükşehir Belediyesi, 100. Yıl Çarşısı ve Ulus Meydanı konusunda uzmanlardan oluşan bir grubun“yerinde kalmalı, korunarak işlevselleştirilmeli”görüşünde olması, bir diğer uzman grubun ise“tarihi özelliği bulunmuyor, yıkılıp Cumhuriyetin Başkenti Ankara’nın merkezine yeni bir kentsel meydan kazandırılmalı” görüşünü savunması üzerine harekete geçti.

ANKARALILAR KARAR VERECEK

ABB,“Korunarak yeniden işlevlendirilmesi”ya da“Kentsel bir meydan”olması konusunda iki ana tema belirleyerek hazırladığı anketi Başkent Mobil içinde yer alan‘Söz Hakkı’modülü üzerinden Ankaralıların görüşüne açtı.

Başkentliler, Ulus Meydanı ve 100. Yıl Çarşısı’nın taslak proje görsellerinin de paylaşıldığı şu iki seçenekli anketi doldurarak oy kullanabilecek:

-“100. Yıl Çarşısı’nın korunarak yeniden işlevlendirilmesini tercih ediyorum”

-“Ulus’a kentsel bir meydan yapılmasını tercih ediyorum”.

Anket sonuçlarına göre100. Yıl Çarşısı ve Ulus Meydanı’nın ne şekilde değerlendirileceğine oylarıyla Başkentliler karar verecek.

FvnJp81sTdOt5UbhkrQX24EN..jpeg

sAaOGZcIXUS7yzPJW9RlNrLq..jpeg

rBeDRh3EduUpPaOXb6FZINHC..jpeg

9yhQoa7kELJPBCe4XIYsvzn8..jpeg

q7JVYk3Blj1nNwR6psStxiOX..jpeg

LbIl1V5AEwtej6maGpZOoU8D..jpeg

x3bPAeSaOL5n60DojRJlvtyF..jpeg

07yiGe5hDE4XNqo6lL32aSpb..jpeg

PeOtvYyAKcjT4GEw6hQq3Udk..jpeg

b7mzs61vAQDCfLSI5N3lqZUx..jpeg

ZA1PMpnktyEvCe7SFIdBLjVG..jpeg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.