KARS ESNAFI CHP HEYETİNE DERT YANDI: “30 YILLIK DÜKKANIMIZI YIKTILAR, BURAYI VERDİLER, ŞİMDİ DE BURAYI YIKIYORLAR. NASIL EDECEĞİZ BİLMİYORUZ”

KARS ESNAFI CHP HEYETİNE DERT YANDI: “30 YILLIK DÜKKANIMIZI YIKTILAR, BURAYI VERDİLER, ŞİMDİ DE BURAYI YIKIYORLAR. NASIL EDECEĞİZ BİLMİYORUZ”

CHP heyeti Kars esnafının sorunlarını dinledi. CHP heyetine dert yanan, dükkanları yıkılmak istenen sanayi esnafı, “30 yıllık dükkanımızı yıktılar, burayı verdiler. Şimdi de burayı...

DİLAN KUTLU - BERKAY VAROL

CHP heyeti Kars esnafının sorunlarını dinledi. CHP heyetine dert yanan, dükkanları yıkılmak istenen sanayi esnafı, “30 yıllık dükkanımızı yıktılar, burayı verdiler. Şimdi de burayı yıkıyorlar. Nasıl edeceğiz bilmiyoruz. Vallahi ne yapacağız. Hırsızlık yapacağız, gasp yapacağız ne yapalım? İş yok, güç yok. Ne yapabilirsiniz ki?” diyerek sıkıntılarını dile getirdi.

CHP’li milletvekillerinden oluşan heyet, Kars’ta esnafın sorunlarını dinledi. Dükkanları yıkılmak istenen sanayi bölgesi esnafı, CHP heyetine derdini şöyle anlattı:

“DÖRT TANE ÇOCUĞUM VAR, EVİM KİRA, ADAMLAR DÜKKANIMIZI BAŞIMIZA YIKIYOR”

Dükkanları yıkılmak istenen sanayi bölgesi esnafı belediyeyi eleştirerek şöyle konuştular:

“-Vallahi işlerimiz yok. Dükkanlarımızı yıkıyorlar. Burada herkes 5-10 kuruşa çalışıyor. Çoluğumuz, çocuğumuz var adamlar bize süre vermiş. Dükkanlarımızı yıkıyorlar. Aşağıdaydı dükkanımız, 30 yıllık dükkanımızı yıktılar, burayı verdiler. Şimdi de burayı yıkıyorlar. Nasıl edeceğiz bilmiyoruz. Vallahi ne yapacağız. Hırsızlık yapacağız, gasp yapacağız ne yapalım? İş yok, güç yok. Ne yapabilirsiniz ki? Dört tane çocuğum var, evim kira. Adamlar dükkanımızı başımıza yıkıyor. Nereye gidelim? Ne yapalım? Onu düşünüyoruz. Pandemi de bize süre verilmesi lazım. Ben nereden dükkan tutayım?

“’NE YAPARSANIZ YAPIN, YERİM YOK’ DİYOR”

- Oturma izni yok, açılış izni yok.  Her gelen belediye aynı, her gelen belediye mühürlüyor. Bir ay mühürlüyor, koltuğa oturur oturmaz… Vali beye de gittik, Belediye Başkanı’na da gittik. ‘Ne yaparsanız yapın, yerim yok’ diyor.

“İKİ AY ÖNCESİNE KADAR DOLUYDU BURASI”

-Vallahi burayı yıkacaklar. Yer vermiyorlar. Esnaf da mecbur kapattıçıktı gitti. Toplasan burada 10 tane ya var ya yok. Bunun iki ay öncesine kadar doluydu burası. Şu anda da düşmüşler peşimize. Mühürleyeceğiz, kapatacağız. Gidin ne yaparsanız yapın. Yani gidin aç kalın diyorlar açıkçası.”

SAMAN TAŞIRKEN CEZA YEDİ

Belgeleri tam olmasına rağmen sokağa çıkma yasağı uygulamasının olduğu saatlerde trafik cezası yazılan ticari araç sahibi esnaf CHP heyetine böyle dert yandı:

“Şimdi benim bu arabam ticari, K belgem var. Sokağa çıkma yasağında beni arabamla yakaladılar. Bana ceza yazdılar. 3 milyar 150 milyon (3 bin 150 TL). Sulh Ceza Mahkemesine verdim. Bir daha geri geldi. Bu adalet mi? K belgem var ticari taşıt belgem var her şeyim var. Taşıdığım yük de saman, hayvan yemi.”

“PİYASA ÇOK KÖTÜ. VALLAHİ NASIL AÇILACAĞINI BAŞIMIZDAKİLER BİLECEK”

Pandeminin işlerini çok düşürdüğünü söyleyen giyim mağazası esnafı da şunları söyledi:

“Vallahi iş yok. Piyasa çok kötü. Vallahi nasıl açılacağını başımızdakiler bilecek. Biz bilmeyiz o kadarını. Pandemi çok, yüzde 50 etkiledi. Biz daha çok düğün, turizm sektörü… Onlar olmayınca olmaz yani.”

Görüntü Dökümü:

1-Dükkanı yıkılmak istenen esnaf ve trafik cezası kesilen esnaf görüntüsü

2-Dükkanı yıkılmak istenen esnaf görüntüsü

3-Dükkanları yıkılmak istenen esnaf görüntüsü

4-Giyim sektörü esnafı görüntüsü

5-Dükkanı yıkılmak istenen esnaf görüntüsü

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.