KARAMOLLAOĞLU SOYLU'YA İSTİFA ÇAĞRISI YAPTI: "YARGI SÜRECİ BAŞLATILMALIDIR”

KARAMOLLAOĞLU SOYLU'YA İSTİFA ÇAĞRISI YAPTI: "YARGI SÜRECİ BAŞLATILMALIDIR”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, organize suçörgütü lideri Sedat Peker’in iddialarına ilişkin, 'yargı sürecinin başlatılması' çağrısı yaptı. Karamollaoğlu, "İddialar...

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarına ilişkin, "yargı sürecinin başlatılması" çağrısı yaptı. Karamollaoğlu, "İddialar kapsamında başta İçişleri Bakanı olmak üzere, söz konusu tüm isimler istifa etmeli ve yargı süreci ivedilikle başlatılmalıdır. İstifa etmemeleri halinde ise, cumhurbaşkanı tarafından bu kişiler derhal görevlerinden alınmalıdır” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarıyla gündeme gelen siyaset-mafya ilişkilerine dair yazılı açıklama yaptı. İddialarla ilgili yetkililer tarafından toplumun beklediği cevap ve adımların hala atılmadığını belirten Karamollaoğlu'nun açıklamalarından satır başlarışöyle:

"Son günlerde kamuoyuna yansıyan vahim iddialar hakkında maalesef, yetkililer ve ilgililer tarafından toplumun beklediği cevap ve adımlar hâlâ atılmamıştır. Bu tür ciddi iddialar karşı atılacak etkin adımlarla, haksız yere itham edilenlerin aklanarak itibarlarının zedelenmesinin önüne geçileceği gibi; suç işleyenlerin de adalet önüne çıkarılarak cezalandırılması, toplumun adalete olan inancını da pekiştirecektir. Bu itibarla aşağıdaki adımların derhal atılması gerekmektedir. Bu çerçevede;

-İddialar kapsamında başta İçişleri Bakanı olmak üzere, söz konusu tüm isimler istifa etmeli ve yargı süreci ivedilikle başlatılmalıdır.

-İstifa etmemeleri halinde ise, cumhurbaşkanı tarafından bu kişiler derhal görevlerinden alınmalıdır.

-Soruşturmaları yürütecek savcı ve hakimlere mesleki güvencelerinin yanında, görev yeri ve görev konuları için de ayrıca güvence garantisi sağlanmalıdır.

-Devlet Denetleme Kurulu görevlendirilerek; araştırma, inceleme ve soruşturma süreçleri başlatılmalıdır.

 

'KİRLİ BİR DÖNEMİN AKTÖRLERİ" UYARISI

-Ayrıca TBMM’de de bir araştırma komisyonu kurulmalıdır.

-Basın yayın organlarında, bu iddialarla ilgili açılacak soruşturma ve tahkikatın şeffaf bir biçimde yer alabilmesini sağlayacak güvencenin açıkça verilmesi gerekmektedir.

Bu sürecin güvenilirliğini sağlayabilmek için, bu sayılan maddelerin eksiksiz ve bir an evvel yerine getirilmesi elzemdir. Aksi halde; bahse konu olan hiç kimse, hem kamuoyu vicdanında hem de tarih huzurunda kirli bir dönemin aktörleri olarak anılmaktan kendisini kurtaramayacaktır.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.