KAĞIZMANLI ESNAF, TOPTANCIDAN GELEN MESAJI AKTARDI: “ALIŞVERİŞİNİZİ KESİN, BİR ŞEY GÖNDEREMEYECEĞİZ”

KAĞIZMANLI ESNAF, TOPTANCIDAN GELEN MESAJI AKTARDI: “ALIŞVERİŞİNİZİ KESİN, BİR ŞEY GÖNDEREMEYECEĞİZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’ya sorunlarını anlatan Kars Kağızman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhsin Aras, toptancılardan kendilerine...

Haber: TAMER ARDA ERŞİN- Kamera: FATİH NAZIM EFE

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’ya sorunlarını anlatan Kars Kağızman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhsin Aras, toptancılardan kendilerine “Bize devamlı şey gönderiyorlar, alışverişinizi kesin, bir şey göndermeyeceğiz. Kendi elinizdeki malınıza sahip çıkın” mesajlarının geldiğini aktardı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve beraberindeki CHP Esnaf Masası heyeti; Kars’ın Kağızman ilçesinde esnafın, çiftçinin ve yurttaşların sorunlarını dinledi.

Girdi maliyetleri nedeniyle ekemediklerini söyleyen bir çiftçi, 20 nüfusa baktığını ve emekli de olmadığını dile getirerek, “Mazot çıkmış 10 liraya, biz bunu motorla nasıl sürerek, nasıl idaresini yaparız” dedi.

Çiftçi, gübrenin torbasının da 450 lira olduğuna dikkat çekerek, tohumun da zamlandığını ifade etti. Çiftçi, “Eve bir şey götüremiyorum” dedi.

Bir yurttaş ise “20 yıldır buradan seçiliyor” diye konuştu.

Çiftçi, 150 dönüm tarlasını gübre ve mazot fiyatları yüzünden ekemediğini anlattı. CHP’li Ağbaba ise çiftçi ekemezse sadece kendisinin değil İstanbul, Ankara’daki yurttaşın da aç kalacağına dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Memleketin en büyük problemi ekmek. Eğer bu ekimi yapamazsak Türkiye aç kalacak. Mazot, gübre, ilaç pahalı. Tohum pahalı. Bunları ucuzlatmak istiyorsan ekmen lazım. Ekmek için de devletin, hükümetin çiftçiye destek vermesi lazım. Bu, stratejik konu. Sen çiftçiye bu 150 dönümü ektiremezsen yarın hepimiz aç kalırız. Yapılması gereken şey, desteklemek. Bu ekmeyince sadece bu aç kalmıyor, İstanbul’daki, Ankara’daki aç kalıyor.”

Bir hayvan yetiştiricisi de hayvanlarına destek verilmediğini belirterek, insan ile hayvanı karşılaştırarak, “Hayvanı beslemek daha zor” dedi.

Yetiştirici, 21 inekten 11’ini sattığını kaydederek, “Buzağı desteğini kesti. 21 günde boya gelecekmiş. 21 günde bu buzağıyı nasıl boya getireyim. Veriyor yandaşa, zenginlere… Desteği iptal etmiş. Niye, üç ay sonra doğmuş. Ben ineği zorla mı doğdurayım. Büyük şirketlere veriyor, köylüyü bitirdi” dedi.

“ALIŞVERİŞİNİZİ KESİN DİYORLAR”  

CHP heyeti, Kağızman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhsin Aras’ı da ziyaret etti. Aras, bazı esnafların kredi desteği alabilmek için odaya üye kaydı yaptırdığını söyledi.

Aras, “Durum kritik. Bize devamlı firmalardan şey gönderiyorlar, ‘alışverişinizi kesin, bir şey göndermeyeceğiz. Kendi elinizdeki malınıza sahip çıkın…’ Durumumuz vahim. Biz olarak değil. Türkiye, herkes vahim. Çiftçisi de esnafı da. Allah yardımcımız olsun” dedi.

“ZANNETMEYİN Kİ HALK AZDIR, ÇOKTUR”

Aras, bugün CHP’nin açıklamasına katıldığını ve etrafında açıklamaya katıldığı için fotoğrafını çekenler olduğunu belirterek, “Yine bizimkilerin 20 yıldır cezasını çekiyoruz. Bizden dolayı. Onu da inşallah telefi ederiz. Halkın büyük isteği var. Millet de konuşamıyor. Korku var. Baskı var. Mesela bugün sizin basın toplantınıza geldim. Etrafta adamlar fotoğraf çekiyorlar, kim gelmiş, kim gelmemiş. Yakın bir memurunu şuraya sürgün, buraya sürgün. Maliyeden ceza, şuradan böyle. Zannetmeyin ki halk azdır, halk çoktur. Ama gizlidir” diye konuştu.  

ÇİFTÇİLİĞİ BIRAKTI, ÇAYCILIK YAPIYOR AMA ÇAY DA SATAMIYOR

Çiftçiliği gelir elde edemediği için bırakan bir kahvehaneci, gelirinin giderini karşılamadığını kaydederek, “1 liraya çay satıyorum. Maliyetini çıkaramıyorum” dedi.  

Ağbaba’nın “Niye çiftçiliği bıraktın” sorusuna ise çiftçi; “Yok alınmıyor, mazot alınmıyor. Bırakmışım hayvan para etmiyor. 1 liraya çay satıyorum. Çay maliyetini çıkarmıyor. 10 tane nüfus geçindiremiyorum. Arazim var, ekemiyoruz” diye konuştu.

Bir esnaf ise insanların alışveriş yapamadığını aktararak, “Aldığımızı yerine koyamıyoruz. Sürekli zam sürekli zam” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.