KAFTANCIOĞLU: RANTÇIYA, FAİZCİYE ÇALIŞAN İKTİDAR, EYT SORUNUNU ÇÖZMÜYOR, BİZ ÇÖZECEĞİZ SÖZÜMÜZ SÖZ

KAFTANCIOĞLU: RANTÇIYA, FAİZCİYE ÇALIŞAN İKTİDAR, EYT SORUNUNU ÇÖZMÜYOR, BİZ ÇÖZECEĞİZ SÖZÜMÜZ SÖZ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, "Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor. Rantçıya, faizciye çalışan...

Haber: ALTAN YAĞCI - Kamera: ANIL VEREL

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, "Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor. Rantçıya, faizciye çalışan iktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz. Sözümüz söz. Bir avuç yandaşına devletin hazinesini teslim edip EYT’lilere ve halkına sırtını dönen Saray hükümeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır. Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz" dedi.

Emeklikte yaşa takılanların sorunlarını ve taleplerini dile getirmek için CHP örgütleri 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. İstanbul’da Şişhane Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına çok sayıda EYT’linin yanı sıra CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran ve Genel Başkan Yardımcısı Arzu Lastikçi de katıldı. İstanbul’daki basın açıklamasını okuyan Canan Kaftancıoğlu şunları söyledi:

“EYT’LİLER 22 YILDIR ANAYASAL EMEKLİLİK HAKLARININ VERİLMESİ İÇİN MÜCADELE EDİYOR: Emeklilikte yaşa takılanlar, 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ediyor. Emeklilikte yaşa takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor. 1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı.

EYT’LİLER YAŞ ENGELİYLE BİRLİKTE BİR DE AKP-MHP ENGELİNE TAKILIYORLAR: İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındı ve yıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi. Emeklilikte yaşa takılanlar, yaş engeliyle birlikte bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar. CHP olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. TBMM’de, EYT'lilerin kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

İKTİDARIN KURDUĞU DÜZEN BEŞ MİLYONA YAKIN VATANDAŞIMIZA ADETA ‘SEN YOKSUN’ DİYOR: İktidar EYT mağdurlarına ‘Daha gençsin, emekli olamazsın’ diyor. İşverenler ise ‘Sen yaşlısın, sana iş veremem’ diyor. İktidarın kurduğu düzen 5 milyona yakın vatandaşımıza adeta ‘Sen yoksun’ diyor. Öte yandan, emeklilik hakkı elinden alındığı için halen çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. 2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bir başka deyişle EYT’liler sadece açlıkla değil; iş kazaları ve iş cinayetleri ile de sınanıyor.

46 YAŞINDA EMEKLİ OLAN AKP GENEL BAŞKANI, MİLYONLARCA VATANDAŞA MEZARLIKTA EMEKLİLİĞİ REVA GÖRÜYOR: Bu ağır tabloya karşın AKP Genel Başkanı Erdoğan EYT’lileri ‘Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar’ diyerek hedef göstermeyi tercih ediyor. Erdoğan emeklilik hakkını isteyen vatandaşlarımızı ülke ekonomisini çökertecek bir yük olarak gördüğünü söylüyor. 20 yılda faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar, söz konusu kazanılmış emeklilik hakkını isteyen vatandaşlar olunca ülke ekonomisinin çökeceğini söylüyor. İktidar bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faiz vaat ederken vatandaşların emekliliğini bir hak olarak dahi görmüyor. 46 yaşında emekli olan AKP Genel Başkanı, milyonlarca vatandaşa mezarlıkta emekliliği reva görüyor, ‘38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz’ diyor.

YAKLAŞIK 7,9 MİLYON EMEKLİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA AYLIKLA AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR: Erdoğan EYT’lileri hedef alırken ‘İskandinav ülkeleri bu modelle battı’ diyor. Oysa o İskandinav ülkelerinin emeklilerine en iyi yaşam koşullarını sunan ülkeler olduğunu söylemiyor. İskandinav ülkelerine gitmeye gerek yok. Türkiye’de yaklaşık 7,9 milyon emekli, asgari ücretin altında aylıkla açlık sınırının altında yaşıyor. 4 milyondan fazla emeklimiz geçinebilmek için ya bir iş arıyor ya da bir işte çalışıyor. 40 yıl hizmeti olan emeklilerimiz kuru ekmeğe muhtaç durumda. EYT’liler kazanılmış haklarını talep ederken iktidar her defasında EYT mağdurlarının talepleri ile adeta alay ediyor.

EYT’LİLER ARTIK İKTİDARIN YALANLARINI DİNLEMEK İSTEMİYOR: İktidarın havuz medyası her gün EYT müjdesi veriyor; iktidar yetkilileri ‘Sorunun çözümü için çalışma başlattık’ diyordu. Ama en sonunda yine dönüp dolaşıp ‘Böyle bir gündemimiz, çalışmamız yok’ deme cüretini gösteriyorlar. EYT’liler artık iktidarın yalanlarını dinlemek istemiyor. EYT’liler ekonomiye zarar verecek kişiler olarak hedef gösterilmeyi değil, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor. EYT’liler onlarca yıllık hizmetin ardından iş cinayetlerinde can vermek istemiyor. EYT’liler bu ülkenin eşit vatandaşları olarak kamusal sağlık hizmetinden yararlanmak istiyor. Kısacası EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor.

EYT’LİLER BU BÜYÜK HAK GASPINA CHP İKTİDARINDA SON VERİLECEĞİNİ BİLİYOR: Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT’liler bu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor. CHP olarak Türkiye’nin dört bir yanından, emeklilerimiz ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için yapacağımız düzenlemeleri burada bir kez daha dile getiriyoruz: EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞINI ASGARİ ÜCRETE EŞİTLEYECEĞİZ: En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz. Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız. Emeklilerimizin yıllardır beklediği ‘İntibak Yasası’nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz.

RANTÇIYA, FAİZCİYE ÇALIŞAN İKTİDAR EYT SORUNUNU ÇÖZMÜYOR, BİZ ÇÖZECEĞİZ: Rantçıya, faizciye çalışan iktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz. Sözümüz söz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Anayasamızın temel bir ilkesi olan sosyal devleti tüm toplum için hayata geçireceğiz. EYT'liler ve tüm emeklilerimizin yıllarca hizmet ettikleri ülkelerinde hiçbir hakları gasp edilmeden, refah ve huzur içinde yaşayacağı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. Bir avuç yandaşına devletin Hazinesi'ni teslim edip EYT’lilere ve halkına sırtını dönen Saray hükümeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır. Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.