KADIN KOOPERATİFLERİ, EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI BAŞKENT MARKET'LE ALIYOR

KADIN KOOPERATİFLERİ, EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI BAŞKENT MARKET'LE ALIYOR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın kırsal kalkınma projeleri arasında yer alan “Başkent Market”, meyvesini kısa sürede vermeye başladı. Halk Ekmek Fabrikası bünyesinde...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın kırsal kalkınma projeleri arasında yer alan “Başkent Market”, meyvesini kısa sürede vermeye başladı. Halk Ekmek Fabrikası bünyesinde hizmet veren Başkent Marketlerin ürünlerini satın alan kadın kooperatifi sayısı bir yıl içinde 5’ten 8’e yükseldi.

20 MİLYON TL’NİN ÜZERİNDE KATKI SAĞLADI

Halk Ekmek Fabrikası, 29 Nisan 2020’den bugüne kadar aralarında 8’i kadınlar tarafından kurulan 12 üretici kooperatifi ile 3 üretici birliğine 20 milyon TL’nin üzerinde katkı sağlayarak kadın üreticilerin emeklerinin karşılığını almalarını sağladı.

Yavaş’ın başlattığı kırsal kalkınma hamlesinin en önemli ayağını oluşturan “Başkent Market” uygulaması sayesinde kadın üreticiler, el emekleri ile ürettikleri yöresel ürünlerini aracısız şekilde tüketicilerle buluşturuyor.

100’DEN FAZLA KİŞİYE İSTİHDAM YARATTI

Ankara kırsalındaki 12’si üretici kooperatifi ile 3’ü üretici birliğinden almış olduğu 756 adet ürünü Başkent Market şubeleri ve büfeleri ile vatandaşlara ulaştıran Halk Ekmek Fabrikası bu model sayesinde 100’den fazla kişiye istihdam sağladı.

Sloganlarının “üretim ve bereket” olduğunu dile getiren Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Dr. Hüseyin Velioğlu, kadın kooperatiflerinin desteklenmesiyle kent ekonomisinin canlanmaya başladığına dikkat çekerek, şöyle konuştu.

“Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın kırsal kalkınma projesi kapsamında çalıştığımız kadın kooperatif sayısı 5’ten 8’e yükseldi. Üreticiden tedarik ettiğimiz sağlıklı, hijyenik ve kaliteli ürünleri Başkent Market aracılığı ile tüketicilere ulaştırıyoruz. 12 kooperatif ile aktif olarak çalışmalarımız devam ediyor. Başkent Market ekibini sürekli ilçelere gönderiyoruz. 43’ü kadın kooperatiflerimizde olmak üzere toplam çalışanımızın sayısı 130’u, üreticilerden alarak marketlerimizde sattığımız ürün sayısı ise 750’yi geçti.

Bildiğiniz üzere biz kırsal ağırlıklı marketçilik yapıyoruz ve bu da yerinde istihdam getiriyor. Örneğin Beypazarı’nda üretim yapan kardeşlerimiz bize mal yetiştirmeye çalışıyorlar. Ayaşlıüretici kardeşlerimiz ise yazın sebze üretimine geçecek. Kooperatif üyeleri ile önümüzdeki sezon için sözleşme yapıyoruz. Halk Ekmek fabrikası 10 ay içerisinde 12 üretici kooperatifi ve 3 üretici birliğine 20 milyon TL üzerinde bir ödeme yaptı. Halk Ekmek olarak sloganımız üretim ve bereket.”

Özellikle dış ilçelerde küçük aile işletmelerinin ve çiftçilerin örgütlü üretime geçmesi için kooperatifleşmeyi teşvik ettiklerini belirten Velioğlu, gelinen noktanın gerek üreticilerin gerekse başkentlilerin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

KOOPERATİFLERDEN YAVAŞ’A TEŞEKKÜR

Ürettikleri yöresel ürünleri kırsal kalkınma projesi ile tüketiciye ulaştırabildiklerini söyleyen kadın kooperatifleri yöneticileri ve çalışanları da kendilerine ekonomik yönden destek sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a teşekkür ettiler.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.