K.K.T.C. BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI ÖZÇINAR, "HÜKÜMET YEREL YÖNETİMLERİ GÜÇLENDİRMEYİ İSTEMİYOR" DEDİ. CHP'Lİ TORUN, "NEREDE İSTİYOR Kİ" KARŞILIĞINI VERDİ

K.K.T.C. BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI ÖZÇINAR, "HÜKÜMET YEREL YÖNETİMLERİ GÜÇLENDİRMEYİ İSTEMİYOR" DEDİ. CHP'Lİ TORUN, "NEREDE İSTİYOR Kİ" KARŞILIĞINI VERDİ

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun başkanlığındaki CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanları heyeti, dün; Kuzey Kıbrıs Türk...

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun başkanlığındaki CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanları heyeti, dün; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Belediyeler Birliği'ni ziyaret etti. K.K.T.C. Belediyeler Birliği Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, "Bizim hükümet, yerel yönetimleri güçlendirmeyi istemiyor" derken CHP'li Torun, "Nerede istiyor ki" karşılığını verdi.

CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanları, Seyit Torun ile birlikte dün; K.K.T.C.'de bir dizi ziyaret ve temaslarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Faiz Sucuoğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu ve Meclis'te olan siyasi partilerin genel başkanlarıyla görüşen heyet, daha sonra K.K.T.C. Belediyeler Birliği'ni ziyaret ederek Birlik Başkanı Özçınar ve belediye başkanları ile görüştü. 

Ziyarette; CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş; K.K.T.C. Türk Muhtarlar Derneği Başkanı Akay Darbaz, K.K.T.C. Belediyeler Birliği Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulisioğlu, Tatlısı Belediye Başkanı Hayri Orçan, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı İlker Edip, Gazimağusa Belediye As Başkanı Ahmet Öztenay yer aldı.

Özçınar, "Merkezi yapının mutlak suretle yerel yönetimlere güçlendirecek. Bizim hükümet, yerel yönetimleri güçlendirmeyi istemiyor" derken CHP'li Torun, "Nerede istiyor ki" karşılığını verdi.  

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Kuzey Kıbrıs'ta temaslar bulunmak için geldiklerini ifade eden Torun, "K.K.T.C.'nin uluslararası alanda tanınırlığını artırma, ambargoyu bir şekilde ortadan kaldıracak belli çalışmalarda bulunmak ve K.K.T.C.'de yaşayan Kıbrıs Türk'ünün refah, huzur içinde, gelişmiş bir çevre içerisinde yaşaması noktasında bize de düşen görev varsa yapmak için buradayız" dedi. 

Ardından CHP'li heyet, görüşmeye katılan belediye başkanları ile sorunları görüştüler. Kuzey Kıbrıslı belediye başkanları, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gerektiği vurguladılar. 

CHP'li heyet, daha sonra Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mustafa Harmancı'yı makamında ziyaret etti. 

Harmarcı, CHP'li heyete ziyaretten dolayı teşekkür ederken, "Dünyada her gün artan yerelin, yerel yönetimlerin gücünün merkezi hükümetleri aslında rahatlatan bir unsur olarak görüyoruz. Pandemi ile birlikte yerelin önemi ve vazgeçilmezliğinin bir kez daha ortaya çıktığını, darda kalanların, yoksullukla mücadele edenlerin ve refahtan eşit payda alamayanların yerelden faydalandığını gördük. Bu Türkiye'de de böyle işledi" dedi ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Dayanışma mesajı veren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, "Buradaki insanlarımız ile daha fazla birlikte olmak istiyoruz. Mustafa kardeşimiz, bundan sonra bütün yük omuzundaydı, artık belki daha fazla çalışacak ama biz abileri olarak paylaşacağız" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.