İZMİT BELEDİYE BAŞKANI HÜRRİYET'TEN MESLEKTAŞLARINA ANLAMLI KUTLAMA MESAJI

İZMİT BELEDİYE BAŞKANI HÜRRİYET'TEN MESLEKTAŞLARINA ANLAMLI KUTLAMA MESAJI

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, meslektaşlarının Avukatlar Günü'nü, yayımladığı mesajla kutladı. Hürriyet, “Mensubu olmaktan gurur duyduğum avukatlık mesleğini icra eden,...

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, meslektaşlarının Avukatlar Günü'nü, yayımladığı mesajla kutladı. Hürriyet, “Mensubu olmaktan gurur duyduğum avukatlık mesleğini icra eden, adaleti tesis etmek ve mesleğin saygınlığını korumak için mücadele eden tüm meslektaşlarımın gününü kutluyorum” dedi.
 
Adaletin en önemli üç sac ayağından biri olan savunmanın temel hak, özgürlük ve adaletin sağlanabilmesi için ne denli önemli olduğunun, savunmanın yegane unsurunun da avukatlar olduğunun altınıçizen Hürriyet'in mesajışöyle:
 
“Adaletin sağlanamadığı yerde vatandaşların, dolayısıyla toplumun devlete güveni sarsılır. Güvende olduğunu bilmek ve huzur içinde yaşamak isteyen bireyler hak ve özgürlüklerinin savunulmasını, adaletin istisnasız ve kesintisiz uygulanmasını ister ve bekler. Adaletin sağlıklı işlemesi içinse üç önemli unsurundan biri olan savunma mekanizmasının tam manasıyla çalışabilmesi elzemdir. Savunma ise avukatlarımızın misyonudur. 
 
Hak ve özgürlüklerin savunucusu avukatlarımız çağdaş hukuk sisteminin ve demokrasinin ayrılmaz parçasıdır. Vatandaşların birbiriyle, vatandaşların devletle ve hatta devletlerin birbiriyle ilişkilerinin kurallar nezdinde yürümesi için kritik görev yapmakta olan avukatlarımız toplumun huzuru ve güvenliği için adaletin sağlanmasında olmazsa olmazdır. Avukatlık mesleği bir anlamda da yargı bağımsızlığının göstergesidir. 
 
Yargı bağımsızlığının demokrasinin işlevselliğini ve devlete güveni tesis ettiği gerçeğini de göz önünde bulundurursak hukuk devleti olma yolunda avukatların ne kadar kıymetli sorumlulukları olduğunu daha iyi kavrarız. Hukuk devleti ve yargı bağımsızlığını egemen kılma yolunda hiç durmadan mücadele eden, mensubu olmaktan gurur duyduğum avukatlık mesleğini adaletin sağlanabilmesi için var gücüyle savunan ve saygınlığını koruması için emek veren meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyorum.”
 
 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.