İZMİT BELEDİYE BAŞKANI HÜRRİYET'TEN 25 KASIM AÇIKLAMASI: "ŞİDDETE DAHA YÜKSEK SESLE 'DUR' DİYORUZ"

İZMİT BELEDİYE BAŞKANI HÜRRİYET'TEN 25 KASIM AÇIKLAMASI: "ŞİDDETE DAHA YÜKSEK SESLE 'DUR' DİYORUZ"

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde bir mesaj paylaştı. Hürriyet, “Şiddete daha yüksek sesle...

 
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde bir mesaj paylaştı. Hürriyet, “Şiddete daha yüksek sesle ‘Dur’ diyoruz. Halkımızı da sesimize ses katmaya, birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz” dedi.
 
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde bir açıklama yaptı. Hürriyet'in açıklaması şöyle:
 
"ŞİDDET YALNIZCA KADINLARIN SORUNU DEĞİLDİR"
 
“Şiddet insanlık suçudur ve yalnızca kadınların sorunu değildir. Toplumlarda kadınların ve kız çocuklarının uğradığı fiziksel ve psikolojik şiddetin boyutları korkutucu noktadadır. Her gün yüzlerce kadın eşinden, babasından, çocuklarından, akrabalarından ya da hiç tanımadığı erkeklerden çeşitli şekillerde şiddet görüyor. Buna son vermeliyiz.
 
 
Bir yerde kadın şiddet görüyorsa bunun temel nedeni; toplumun o kadını koruyacak bilince ulaşmamış olmasıdır. Bu nedenle kadınları ve kız çocuklarını zayıf görerek şiddet uygulayan zihniyete karşı topyekun savaş açmalıyız. Çünkü şiddet ne yazık ki dil, din, ırk, cinsiyet, çocuk, yaşlı dinlemiyor. Bu insanlık suçunun işlendiği hiçbir yerde huzurdan ve mutluluktan söz etmek mümkün değildir. Gücü yetenin yetmeyene eziyetine son vermek hepimizin görevidir.
 
"TOPLUMUN GELECEĞİNİ DE OLUMSUZ ETKİLİYOR"
 
Kadının şiddet gördüğü yerde çocuk da mutsuzdur, aile de. Aileler mutsuzsa toplumun huzurundan ve güvenliğinden bahsetmek de söz konusu olamaz. Kadınların ve kız çocuklarının maruz kaldığı şiddetin etkisi yalnızca onların üzerinde değil, şiddete tanık olan tüm bireylerin hayatında görülüyor. Şiddeti tanıyarak büyüyen bir çocuğun yetişkinliğinde baş edemediği sorunlar oluyor. 
 
 
Diğer yandan da şiddeti görerek büyüyen çocuklar özgüvensiz, kendini ifade edemeyen ve her an şiddet görecekmiş eğiliminde sosyal yaşamdan uzak kalabiliyor, içine kapanıyor. Şiddet uzun vadede toplumun geleceğini de olumsuz etkiliyor. Zayıf karakterli insanların başvurduğu şiddete karşı mücadelede kenetlenmeyiz. Hep birlikte sesimizi yükseltmeli, ‘Dur’ demeliyiz. Bu konuda üzerimize düşeni yapmalı, farkındalık oluşturmalıyız. Şiddetin önüne; güçlü kadınlarla ve kadının değer gördüğünü görerek büyüyen eğitimli nesille geçebiliriz.
 
"ÇALIŞANLARIMIZA ŞİDDET UYGULAMALARI HALİNDE YAPTIRIM GETİREN MADDELER KOYDUK"
 
Şiddetle mücadelede toplumun bütün fertlerinde sevgi, şefkat ve merhamet duygularının güçlenmesi için çalışmalıyız. İzmit Belediyesi olarak kadının güçlü olduğu toplumların güçlü olduğunu biliyoruz. Bu sebeple kadınları ve çocuklarını koruyan adımlar atıyor, atmaya devam ediyoruz. Toplu İş Sözleşmesi’nde çalışanlarımıza şiddet uygulamaları halinde yaptırım getiren maddeler koyduk. Bilhassa erkek çalışanlarımızın eşine ve çocuklarına şiddet uygulamasının önüne geçmek için hükümler getirdik. 8 Mart’ta tüm kadın çalışanları idari izinli saydık.
 
Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı Protokolü’nü tehlikede olan kadınlarımızın en kısa sürede yanında olabilmek için imzaladık. Ev sahipliğini yaptığımız Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Çalıştayı ile onlarca belediyeyle kadını koruma ve güçlendirme politikalarının geliştirilmesi için gerekli adımları attık. Kadın Girişimciler Merkezi ile ekonomik ve sosyal açıdan kadınların gücüne güç katmayı hedefledik. Üretim atölyeleri, çocuk hakları okulu, kültür, sanat ve spor etkinliklerine erişimlerini kolaylaştırdık. 
 
"BİZ BURADAYIZ" DİYORUZ"
 
Kadının istihdamını arttırarak önce ailede, sonra da toplumda söz sahibi olmasına özen gösteren İzmit Belediyesi olarak Özgecan Aslan, Şule Çet, Başak Cengiz, Burcu Çiftçi, Feray Şahin, Münevver Karabulut, Pınar Gültekin, Ceren Özdemir, Buket Yıldız ve katledilen daha nice kadınımızı unutmadık, unutturmayacağız. Kadınların hak ettiği değeri görmesi için çalışmaya, her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz. Kadına karşı şiddetle mücadelede daha yüksek sesle ‘Biz buradayız’ diyoruz. Halkımızdan da sesimize ses katmasını istiyoruz.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.