"İZMİR'İN ÇERNOBİLİ" İÇİN FLAŞÖNERİ; "NÜKLEER TEMALI PARK OLSUN!"

"İZMİR'İN ÇERNOBİLİ" İÇİN FLAŞÖNERİ; "NÜKLEER TEMALI PARK OLSUN!"

Önceki gün toprağın içten içe yandığı görüntülerle tekrar gündeme gelen İzmir Gaziemir'deki eski kurşun ve döküm fabrikası ile ilgili flaş bir öneri gündeme geldi. Gaziemir Belediye...

Önceki gün toprağın içten içe yandığı görüntülerle tekrar gündeme gelen İzmir Gaziemir'deki eski kurşun ve döküm fabrikası ile ilgili flaş bir öneri gündeme geldi. Gaziemir Belediye Başkanı CHP'li Halil Arda, nükleer atıkların bulunduğu ve "İzmir'in Çernobili" olarak bilinen alanla ilgili acil önlem alınmasını isterken, "Bizim isteğimiz burasının kamulaştırılarak temizlenmesi ve nükleer temalı bir parka dönüştürülmesi. En azından çevrede yaşayan, yıllardır bu problemle boğuşan insanlarımıza ödül gibi olsun istiyoruz" dedi.

Gaziemir Belediyesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Halil Arda, Aktepe-Emrez bölgesinde bulunan nükleer atık sorunundan dolayı bölgede yaşayan insanların sağlığının tehdit altında olduğunu vurguladı. Başkan Arda, “Burasıİzmir’in Çernobil’i. Dışarıdan bir madde getiriyorlar. Bu madde Türkiye’de bulunmuyor. Bu madde eski kurşun fabrikasının bahçesinde 2007 yılında bulundu. O yıldan beri de çözüm üretilmiyor. Belki onu getiren fabrika sahibi bile o zamanlar farkında değildir. Yağmurla birlikte oksitlenerek insanların sağlığını tehdit ediyor. Buranın temizlenmesini istiyoruz" dedi.

“GELİN BU CENAZEYİ HEP BERABER KALDIRALIM”

Konuyu İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de dile getirdiğini aktaran Başkan Arda, "İzmir Valisi’ni ziyarete gittiğimizde de buranın temizlenmesi gerektiğini söyledik. Gelin bu cenazeyi hep beraber kaldıralım diyorum. En son İzmir Vali Yardımcısının düzenlediği toplantıda bir araya geldik; ama o da olmadı. Bizim isteğimiz burasının kamulaştırılarak temizlenmesi ve nükleer temalı bir parka dönüştürülmesi. En azından çevrede yaşayan, yıllardır bu problemle boğuşan insanlarımıza ödül gibi olsun istiyoruz. Ama tabii ki karşılık bulamıyoruz. İnşallah bu mücadeleyi yükseltip orasının temizlenmesini sağlarız” diye konuştu.

100 BİN TON TEHLİKELİ ATIK VAR

Gaziemir'in Akçay Caddesi üzerindeki tesis, 1940 yılında kurulmuştu. Aslan Avcı'ya ait kurşun ve döküm fabrikasındaki korkunç gerçek 2007 yılında ortaya çıkmıştı. Fabrika alanında, rastgele etrafa atılmış nükleer çubuklar tespit edilmişti. Olaya el koyan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) 70 dönümlük arazide radyoaktif ve tehlikeli atık miktarının yaklaşık 100 bin ton olduğunu açıklamıştı. Bölgedeki radyasyon miktarının, normal değerin 219 kat üstünde olduğu ifade edilmişti. Ayrıca, büyük miktarda ağır metal atıkların yer aldığı da kayıtlara girmişti.

ÖYLECE BIRAKTILAR...

2010 yılında fabrika kapatılırken, tehlikeli arazinin etrafı da tel örgüyle çevrilmişti. Nükleer atıkların nereden ve nasıl getirildiği tespit edilemezken, 5.7 milyon TL para cezası kesilen şirket daha sonra isim değişikliğine gidip İzmir'in Torbalıİlçesi'nde Heper Metal Döküm Sanayi A.Ş. adıyla faaliyete başlamıştı. Hiçbir devlet görevlisine de yasal işlem yapılmayan nükleer skandalın ardından İzmir'in göbeğindeki ölümcül atıklar öylece bırakılmıştı. 14 yıldır çözüm bekleyen ve etrafındaki evlere, okulda eğitim gören çocuklara zehir solutan atık alanı son yıllarda her yağmurun ardından içten içe yanmaya, tepkimeye devam ediyor.

Tehlike saçan arazideki toprağın içten içten yandığı görüntüleri en son çevreci avukat Arif Ali Cangı gündeme taşımıştı.

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.