İZMİR'DE SOL PARTİ, TİP VE TKP'DEN DÖVİZ VE ZAM PROTESTOLARI

İZMİR'DE SOL PARTİ, TİP VE TKP'DEN DÖVİZ VE ZAM PROTESTOLARI

Türkiye İşçi Partisi, SOL Parti ve Türkiye Komünist Partisi gruplar, İzmir’de; Türk lirasının değer kaybını ve zamları ayrı ayrı protesto etti.

Haber-Kamera: KERİM UĞUR 

Türkiye İşçi Partisi, SOL Parti ve Türkiye Komünist Partisi gruplar, İzmir’de; Türk lirasının değer kaybını ve zamları ayrı ayrı protesto etti.

Döviz kurunun artması ve zamlara karşı İzmir’deki protestoların ilk adresi Alsancak oldu. Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bir araya gelen SOL Parti İzmir İl Başkanı Semih Taşcan ve çok sayıda partili, "Hükümet İstifa" yazılı pankart açtı, "Zam Zulüm İşkence İşte AKP", sloganları attı. SOL Parti açıklamasında şöyle denildi:

"Artık yeter. 20 yıldır bu ülkenin üzerine zebani gibi çöktünüz. Elinizi yoksulların, emekçilerin, kadınların, ezilenlerin, gençlerin üzerinden çekin. Ve derhal istifa edin. Kimlerle neyin karşılığında anlaşmalar yapmaya çalışırsanız çalışın ekonomik yolsuzluk düzeninizin sorunlarını yamamanıza artık bu halk izin vermeyecek. Bu ülke bizimdir ve bizler, biliyoruz ki bu ülkenin kaynakları ancak eşit, adil ve demokratik olarak bölüştürülürse hiç kimse yoksul ve sefaletin içinde kalmayacaktır. Bizim kavgamız halkın ekmeği üzerinden zenginleşen harami düzeniyledir. Sokaklara çıkıp isyan edenler, sizin deyiminizle provokatör, terörist değildir. Artık çocuğuna mama almayan annedir, artık üniversiteyi kazanıp barınamayan mezun olup iş bulamayan gençlerdir. Ancak ucuz olsun diye mesaisinden üç saat önce otobüs kuyruğunda bekleyenlerdir. Atanamadığı için intihar eden genç işsizlerdir. Bu ülkeyi kurtaracak olan Arap prensleri, İMF anlaşmaları değil, ezilen, yoksul halkın yönetim süreçlerine katılmasıyla mümkündür. Bu bozuk düzen değişinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz."

"EMEKÇİ HALKI, SARAY'IN İHANETİNE KARŞI MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ"

Akşam saatlerinde Karşıyaka Çarşı girişinde toplanan Türkiye İşçi Partisi üyesi bir grup ise "Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek", "Hırsızlardan Hesap Soracağız" "Örgütlü Bir Halkı Hiçbir Kuvvet Yenemez" sloganları attı.

Türkiye İşçi Partisi adına yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Tahıl ambarı denilen ülkemiz buğdayı bile dolarla ithal eder hale geldiği için ekmeğin fiyadı 4 liraya dayanmış durumda. Uzatmaya gerek yok. Hepimiz bu kaosun içinde yaşıyoruz ve de görüyoruz. Tüm bu yaşananlar Saray rejiminin ülkeyi A'dan Z'ye batırdığının resmidir. Hata sonucu değil göz göre göre bile isteye ülkeyi uçuruma sürüklemişlerdir. Her geçen gün yoksullaşan halk, geçinemeyenler, barınamayanlar, atanamayanlar, maaşı gün be gün eriyen işçiler, bir çıkış umudu bulamayan, yurt dışına gitmek dışında seçeneği kalmayan gençler Erdoğan'ın umurunda değildir. O yandaş patronlarını, dolarla ödeme garantisi verildiği için, şimdi servetlerine servet katan ihale baronlarını TÜGVA gençliğini nasıl besleyeceğini düşünmektedir... Hükümet derhal istifa etmeli, derhal erken seçime gidilmelidir. Üç beş asalağın 80 milyonu felakete sürüklemesine izin vermeyeceğiz. Emekçi halkımızı Saray'ın bu ihanetine karşı birlikte mücadeleye çağırıyoruz."

TENCERE TAVA ÇALIP YÜRÜDÜLER

Diğer yandan, yine akşam saatlerinde Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplanan yaklaşık 150 kişilik TKP'li grup, yürüyüş yaptı. Tencere tava çalıp hükümeti protesto eden grup, "AKP'den Hesabı Biz Soracağız", "Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek" sloganları attı. Grup yaptıkları basın açıklamasının ardından dağıldı.

Görüntü Dökümü

1.Video

Sol Parti Basın Açıklaması

2.Video 

Türkiye İşçi Partisi Basın Açıklaması

3.Video

TKP yürüyüş

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.