İZMİR'DE İŞÇİLERDEN "YETER ARTIK, GEÇİNEMİYORUZ" EYLEMİ

İZMİR'DE İŞÇİLERDEN "YETER ARTIK, GEÇİNEMİYORUZ" EYLEMİ

İzmir'de DİSK üyesi işçiler, "Hükümet istifa" sloganları ile yürüyüp "Yeter artık, geçinemiyoruz" açıklaması yaptı. Genel grev çağrısı yapan DİSK...

İzmir'de DİSK üyesi işçiler, "Hükümet istifa" sloganları ile yürüyüp "Yeter artık, geçinemiyoruz" açıklaması yaptı. Genel grev çağrısı yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "İşsizlik, pahalılık, zamlar, faturalar belimizi büküyor. Asgari ücretten vergi ve kesintiler kaldırılarak 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır. Yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayacağız. Kara kışı işçi baharına çevireceğiz" dedi.

DİSK Ege Bölge Temsilciliği İzmir'de Kültürpark 9 Eylül Kapısı önünde ""Yeter artık, geçinemiyoruz" konulu basın açıklaması yaptı. Kültürpark içinde "Hükümet istifa" "Genel grev, genel direniş" sloganları atarak 9 Eylül Kapısı önünde toplanan işçiler, hükümete tepki gösterdi.

"HER GÜN YOKSULLAŞIYORUZ"

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Türk-İş, HAK-İş ve memur sendikalarına genel grev çağrısı yaparak, "Artık sendika üyesi işçilere de sesleniyoruz. Gelin "Genel grev ile bu işe tamam" diyelim." dedi. Memiş Sarı'nın yaptığı basın açıklaması ise şöyle:

"İşsizlik, pahalılık, zamlar, faturalar belimizi büküyor. Biz çalışıyoruz, bir üretiyoruz, bu ülkenin ekonomisini biz büyütüyoruz ama geçinemiyoruz. Borçla yaşamaya çalışıyoruz. Patronlardan çok vergi veriyoruz. İş yeri işyeri, meydan meydan anlatıyoruz. Milyonlarca işçi adına, emekçi adına, emekli adına, geçinemeyenler, barınamayanlar, iş bulamayanlar adına haykırıyoruz. Ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükünü biz taşıyoruz. Her sabah yeni zamlara uyanıyor, her gün yoksullaşıyoruz. Üstüne üstlük son günlerde dövizin hızla artışıyla ekmek aslanın ağzından midesine indi.

"EMEĞİMİZ UCUZLUYOR"

Ülkeyi yönetenler "dövizden size ne” diyorlar. Bizim aklımızla dalga geçmeyin! Biz Türk lirası kazanıyoruz, döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz. Biz ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirket değiliz. Döviz geliri garantili ihaleleri biz almadık. Evet döviz yükseldikçe onlar kazanıyor. Ülkenin kaynaklarını ucuza kapatmaya gelen petrol prensleri kazanıyor. Peki kim kaybediyor. Türk lirası değer kaybettikçe, biz kaybediyoruz. Emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor. Ülkeyi yönetenler Türk lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna ‘kurtuluş savaşı’ diyorlar.

"ÜCRETTE VERGİ KALDIRILSIN, BİN TL İYİLEŞTİRME YAPILSIN"

TL'nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir. TL'nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır. Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır. İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır. Buradan bir kez daha haykırıyoruz: Yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayacağız. Kara kışı işçi baharına çevireceğiz. Üretimden gelen gücün kullanımı da dahil olmak üzere demokratik her türlü yöntemle direneceğiz."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.