İYİ PARTİLİ USTA: "90'LI YILLARA RAHMET OKUTURCASINA BİR KISIM PİSLİKLER ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLIYOR"

İYİ PARTİLİ USTA: "90'LI YILLARA RAHMET OKUTURCASINA BİR KISIM PİSLİKLER ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLIYOR"

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, siyaset mafya ilişkisi tartışmalarına ilişkin, “90’lı yıllara rahmet okuturcasına bir kısım kirlilikler, pislikler ortaya çıkmaya başlıyor....

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, siyaset mafya ilişkisi tartışmalarına ilişkin, “90’lı yıllara rahmet okuturcasına bir kısım kirlilikler, pislikler ortaya çıkmaya başlıyor. Yani dolayısıyla; artık Türkiye’de aslında baktığımızda hiçbir şekilde bir güven iklimi kalmamıştır. İnsanların özellikle belli bir durumdaki insanların bu ülkede can, mal güvenliği, hukuk güvenliği yoktur. Böyle bir Türkiye ortamını 18 yılın sonunda AK Parti getirdi” dedi.

Usta, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı.

"BÖYLE TÜRKİYE ORTAMINI 18 YILIN SONUNDA AK PARTİ GETİRDİ "

Usta, son günlerde gündeme taşınan siyaset mafya ilişkileriyle ilgili iddiaları değerlendirirken şöyle konuştu:

"90’lı yıllara rahmet okuturcasına bir kısım kirlilikler, pislikler ortaya çıkmaya başlıyor. Yani dolayısıyla; artık Türkiye’de aslında baktığımızda hiçbir şekilde bir güven iklimi kalmamıştır. İnsanların özellikle belli bir durumdaki insanların bu ülkede can, mal güvenliği, hukuk güvenliği yoktur. Böyle bir Türkiye ortamını 18 yılın sonunda AK Parti getirdi."

 "BU VERİMSİZLİĞE PRİM VEREN BİR UYGULAMADIR, HİLE YAPMAK İSTEYEN FİRMALARI ÖDÜLLENDİRECEKTİR"

Usta, pandemi sürecinde izlenen destek politikasını eleştirirken şöyle konuştu:

"KOBi’lere yönelik destek açıklanıyor, ne kadar müracaat oldu diye baktığınızda hemen hemen kimse yok. O kadar mantıksız şartlar isteniliyor ki, mesela 2019 yılı ve öncesinde kurulmuş olmak. 2020 yılının ilk beş ayında yüzde 25 ciro kaybı olsun diyor. Reel anlamda yüzde 50 – 60 tan fazla ciro kaybına uğruyor. İşçinizi azaltmamış olacaksınız diyor, bu kadar mantıksız şartların olduğu bir kurgu var. Bu verimsizliğe prim veren bir uygulamadır. Bu hile yapmak isteyen firmalarıödüllendirecektir. Bundan hızla vazgeçmek lazım. Turizm sektörü için kira ödemelerinde erteleme yapılmıştı, bu yıl da bir erteleme yapıldı. Bunu destekliyoruz olması gerekir ama burada hangi bir şekilde bu ertelemelerde faiz alınmıyor. Bunun aynısınıçok zor durumda olan esnaf, çiftçi için de bekliyoruz. Esnaftan bu sıkıntılı dönemde stopajları, vergileri almaya devam eden bir iktidar var. Turizmcilere gösterdiğiniz o kolaylığı toplumun diğer kesimlerine göstermeniz gerekir."

"BİONTEK İLE YAPILAN AŞI ANLAŞMASI DOLAYISIYLA ÖDENECEK PARANIN TAMAMININ FAZLASI AKARYAKIT ZAMMI İLE ÇIKARILDI"

"Dün çok yüksek oranlarda akaryakıt zammı ile uyandık. Bu artışın toplam yıllık gelir etkisi 26,5 civarında. İki milyon esnafın toplamda alacağı destek 10 milyar lira iken şu anda ekonominin üzerinde 26 milyar lira etkisi olan bir yük getirildi. Biontek ile yapılan aşı anlaşması dolayısıyla ödenecek paranın tamamının fazlası bu akaryakıt zammı ile çıkarılmış oldu. Aşının bedelini milletin üzerine yüklemiş bir Ak Parti Hükümeti var. Tabii aşı bir defa ama bu zamlan her yıl gelecek. Hükümet biz size bedava aşı yaptırıyoruz demesin.

Türk lirası korumasız hale gelmiştir. Milli parayı koruyan iki faktör vardır bunlardan birisi faizdir, ikinci unsur ise Türkiye’nin rezervleridir. Rezervi eksiye düşmüş bir ülkede milli parayı koruyacak hiçbir unsur yok. Akaryakıtta gördüğümüz bu artışların bundan sonra da görmek kaçınılmaz olacaktır. Hemen bunun peşine büyük ihtimalle doğalgaz ve elektrikte zamlar göreceğiz. Akaryakıt fiyat artışının dolaylı etkilerini de göreceğiz. Dolayısıyla millet bir kez daha acı reçete ile tanışmış oldu."

"Enflasyon yüksekti ama AK Parti Hükümetleri düşmek trendinde olan bir enflasyon devralmıştı. Şimdi 2002 yılında aldığı enflasyonun üzerinde bir enflasyon var. Dünyada yüzde 1-2 enflasyonun konuşulduğu bir ortamda Türkiye’de yüzde 35 enflasyon var ve trendi de yukarı doğru. TÜİK’in açıkladığı rakamlar bile olağanüstü yüksek rakamlardı. Bunların hiçbirine karşı yapabileceğimiz bir şey yok. Bu kadar ülkeyi korumasız bırakmak düşünülemez. Bütün ikazlarımıza rağmen Ak Parti hükümeti ülkeyi bu hale getirmiştir. Bütün bunların çözümü bellidir, milletin önüne sandığın koyulması lazım."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.