İYİ PARTİLİ TÜRKKAN'DAN KORO İSİMLERİNDEN "TÜRK" KELİMESİNİN ÇIKARILMASINA TEPKİ: "KARAR KİM YA DA KİMLERİN TAVSİYESİİLE ALINDI?"

İYİ PARTİLİ TÜRKKAN'DAN KORO İSİMLERİNDEN "TÜRK" KELİMESİNİN ÇIKARILMASINA TEPKİ: "KARAR KİM YA DA KİMLERİN TAVSİYESİİLE ALINDI?"

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndaki koro isimlerinden ‘Türk’ kelimesinin çıkarılması kararını Meclis gündemine taşıdı. Türkkan, Bakan...

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndaki koro isimlerinden ‘Türk’ kelimesinin çıkarılması kararını Meclis gündemine taşıdı. Türkkan, Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a "Koro isimlerinden "Türk" kelimesinin çıkarılması kararı kimin ya da kimlerin tavsiyesi doğrultusunda alınmıştır?" diye sordu.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Türkkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "Birleştirme" adı altında, bazı koro isimlerinden "Türk" kelimesini çıkarmasına tepki gösterdi. Bakan Ersoy’un yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sunan Türkkan, önergesinin gerekçesini şöyle açıkladı:

"BİRLEŞTİRME ADI ALTINDA YAPILAN UYGULAMA"

“Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından Bakanlık Makamı’na 23.03.2021 tarihli bir yazı gönderilmiş, "Taşra Teşkilatında Düzenleme" konulu yazıda birtakım yeni uygulamalara gidildiği ifade edilmiştir. Bazı koro isimlerinden Türk kelimesi çıkarılmış, "Birleştirme" adı altında yapılan uygulamada, Devlet Halk Dansları Topluluğu Müdürlüğü’nün de Ankara'dan İstanbul'a taşınmasına karar verilmiştir. İstanbul’daki Devlet Türk Halk Müziği Korosu Müdürlüğü’nün İstanbul Halk Müziği Araştırma ve Uygulama Korosu Müdürlüğü bünyesi altına alınmak üzere kapatılarak İstanbul Halk Müziği Araştırma ve Uygulama Korosu Müdürlüğü ile birleştirilmesine, Şanlıurfa’daki Devlet Türk Halk Müziği Korosu Müdürlüğü’nün isminin Şanlıurfa Sıra Gecesi Müzik Topluluğu Müdürlüğü olarak değiştirilmesine, Elazığ’daki Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü’nün isminin Elazığ Kürsübaşı Müzik Topluluğu Müdürlüğü olarak değiştirilmesine, Diyarbakır’daki Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü’nün isminin Diyarbakır Medeniyetler Müziği Korosu Müdürlüğü olarak değiştirilmesine, Edirne’deki Devlet Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğü’nün ismi Edirne Rumeli Müzikleri Topluluğu Müdürlüğü olarak değiştirilmesine karar verilmiştir.”

“DANIŞTAY’IN ANDIMIZ VE DEVLET NİŞANI KARARINA DENK GELMESİ RASTLANTI MI?”

Türkkan'ın, Bakan Ersoy'un yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

-Bakanlık bünyesinde Birleştirme adı altında yapılan uygulamalar ile adı geçen koro isimlerinden Türk kelimesinin çıkarılmasına neden ihtiyaç duyulmuştur, bunun gerekçeleri nelerdir?

-Koro isimlerinden Türk kelimesinin çıkarılması kararı kimin ya da kimlerin tavsiyesi doğrultusunda alınmıştır?

-Çözüm Süreci döneminde Türk kelimesinin ırkçılık çağrışımı yaptığı görüşü savunularak Andımız’ın kaldırılması istenmiş ve bu doğrultuda adım atılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı da mı aynı görüşe sahiptir, korolardan Türk kelimesinin çıkarılması kararı bu doğrultuda mı alınmıştır?

-Bakanlık’ın bu kararının Danıştay’ın Andımız’ın okutulmaması kararı ve Devlet Nişanı verilecek Arap liderleri ve iş adamlarının Atatürk kabartmalı nişanlardan rahatsız olması nedeniyle Atatürk’ün bu kabartmalardan çıkarılması ile aynı döneme denk gelmesi bir rastlantı mıdır, yoksa Bakanlık, korolardan Türk kelimesinin çıkarılması kararını bu kararların devamı niteliğinde mi almıştır?

-Devlet Halk Dansları Topluluğu Müdürlüğü’nün Ankara'dan İstanbul'a taşınmasına karar verilmesinin gerekçeleri nelerdir, bu karar Halk Dansları Topluluğu’nu ticarileştirilmek için mi alınmıştır?

-Bazı koro isimlerindeki Türk kelimesinin kaldırılması kararından vazgeçilerek yeni bir düzenleme ile tekrar Türk kelimesinin eklenerek korolara eski isimlerinin verilmesi yönünde bir karar alınması düşünülmekte midir? “

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.