İYİ PARTİLİ NUHOĞLU: "YENİ LOGONUN NE ANLAM İFADE ETTİĞİ ANLAŞILAMAMAKTADIR"

İYİ PARTİLİ NUHOĞLU: "YENİ LOGONUN NE ANLAM İFADE ETTİĞİ ANLAŞILAMAMAKTADIR"

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün logosundan Türk bayrağının çıkarılmasını eleştirdi. Kültür ve Turizm...

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün logosundan Türk bayrağının çıkarılmasını eleştirdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi veren Nuhoğlu, "Eskisine kıyasla tanıtımı yapılan yeni logonun ne anlam ifade ettiği tam olarak anlaşılamamaktadır" dedi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün logosunun değiştirilmesi ile ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı. Önergesinde, "Vakıflar Genel Müdürlüğü logosunda yer alan öğelerin her birinin ayrı bir anlamı bulunmaktadır" diyen Nuhoğlu, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Vakıflar Genel Müdürlüğünün yeni amblemi 15 Eylül 2021 tarihinde Ankara Kalesi’nde düzenlenen tanıtım töreniyle kamuoyu ile paylaşılmıştır.  Değiştirilmekte olan Vakıflar Genel Müdürlüğü logosunda yer alan öğelerin her birinin ayrı bir anlamı bulunmaktadır. Logodaki kitap şeklindeki Türk Bayrağı; büyük bir vakıf medeniyeti kurmuş Türk Milletini, kitap figürü; ilim, irfan ve eğitimi, 1048 tarihi; Horasan’da kurulan ilk Türk Vakfının tarihini, cami figürü; Selçuklu ve Osmanlı’dan günümüze kadar vakıflar tarafından yaptırılmış cami, imaret gibi vakıf eserlerini, fabrika figürü; vakıflar tarafından kurulmuş fabrikaları, v harfine benzetilmiş kalp; hem vakıfları hem de hayırda sevgiyi anlatırken logonun en altında yer alan zeytin dalları ise bir yandan barışı simgelerken diğer yandan vakıflar bünyesinde işletilen zeytin bahçelerini ifade etmektedir. Eskisine kıyasla tanıtımı yapılan yeni logonun ne anlam ifade ettiği tam olarak anlaşılamamaktadır.”

Nuhoğlu, Bakan Ersoy’dan şu sorulara yanıt istedi:  

“-Vakıflar Genel Müdürlüğünün ambleminin değiştirilmesine neden ihtiyaç duyulmuştur? Yeni tasarlanan logo ne anlam ifade etmektedir?

-Söz konusu yeni amblemin tasarım işi ile ilgili ihaleye çıkılmış mıdır? Tasarım için Genel Müdürlük veya iştiraklerden ne kadar ödeme yapılmıştır?

-25 Bölge Müdürlüğüne ve on binlerce taşınmaza sahip Vakıflar Genel Müdürlüğünün tüm taşınmazları ve idari binalarındaki tabelaların yeni logo tasarımı nedeniyle değişimi ne kadara mal olacak ve hangi bütçeden karşılanacaktır?

-1000 yıldır kültürümüze uygun olarak hayır işlerinde kullanılmak üzere hayırseverler tarafından yapılan bağışlar yoluyla elde edilen gelirlerin, Vakıflar Genel Müdürlüğünce gereksiz yere bu şekilde israf edilmesi vakıf kültürümüzün ruhuna uygun mudur?”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.