İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NİN FESHİİZMİR'DE PROTESTO EDİLDİ: TEK ADAM İMZASI İLE YOK SAYILAMAZ

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NİN FESHİİZMİR'DE PROTESTO EDİLDİ: TEK ADAM İMZASI İLE YOK SAYILAMAZ

İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla feshedilmesi Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İzmir şubelerince protesto edildi. Konak Atatürk Meydanı'nda toplanan kadınlar...

İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile feshedilmesi Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İzmir şubelerince protesto edildi. Konak Atatürk Meydanı'nda Andımız'ın okunmasıyla başlayan basın açıklamasında sloganlar atan kadınlar karardan dönülmesini istedi. ADD İzmir şubeleri adına konuşan Gülten Irmak, "İstanbul Sözleşmesi bir kişinin iki dudağı arasından çıkacak sözle ya da tek adam imzası ile yok sayılamaz" dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği İzmir şubelerince Konak Atatürk Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasına yaklaşık 50 kadın katılırken, Türkiye'de katledilen kadınların isimlerinin yazılı olduğu bir pankart açıldı ve "İstanbul Sözleşmesi Yaşatır" mesajı verildi. 

"MECLİS YOK SAYILMIŞTIR"

Atatürkçü Düşünce Derneği İzmir Şubeleri adına konuşan Gülten Irmak, şunları söyledi:

"Anayasamız'ın 104. maddesine göre temel hak ve hürriyetler Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenemez. Meclis onayı ile yürürlük kazanan sözleşmenin Cumhurbaşkanlığı kararı ile kaldırılması meclisi yok saymaktır. Bu kabul edilemez. Bunun bir sonraki aşaması meclisi yok saymaktır. İstanbul Sözleşmesi temel haklar kapsamındadır. Bu yetki gaspıdır. Bir kişinin iki dudağı arasından çıkacak sözle ya da tek adam imzası ile yok sayılamaz."

YOĞUN KATILIM VARDI

CHP İzmir İl Başkan Yardımcısıİpek Onbaşıoğlu, CHP İl Disiplin Kurulu üyesi Nurhan Yanya, CHP İzmir eski milletvekili Musa Çam, Gaziemir Gönüllü Kadınlar Derneği Başkanı Deniz Arda'nın da katıldığı basın açıklamasında Kadının Gücü Derneği BaşkanıÖzgül Denizaltı, Lozan Mübadilleri Ege Temsilcisi Nevil Gündoğdu, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri BaşkanıÖzgün Utku, İzmir Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık ve Eğitim İş 3 Nolu Şube Başkanı Sevda Ketenci de konuşma yaptı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.