IŞİD’İN MEDYA BAKANI OLDUĞU İDDİA EDİLEN ÖMER YETEK, EMNİYETTE VERDİĞİ İFADELERİ REDDETTİ

IŞİD’İN MEDYA BAKANI OLDUĞU İDDİA EDİLEN ÖMER YETEK, EMNİYETTE VERDİĞİ İFADELERİ REDDETTİ

Türkiye’de ilk kez ‘insanlığa karşı suç’ yargılaması yapılan 10 Ekim Ankara Gar katliamı davasının 13. duruşması yapıldı. Duruşmada, IŞİD’in...

GÜRKAN DEMİRTAŞ

Türkiye’de ilk kez ‘insanlığa karşı suç’ yargılaması yapılan 10 Ekim Ankara Gar katliamı davasının 13. duruşması yapıldı. Duruşmada, IŞİD’in medya bakanı olduğu iddia edilen Ömer Yetek tanık olarak dinlendi. Yetek, tamamının polisler tarafından yazıldığını ve kendisine zorla imzalatıldığını söyleyerek emniyette verdiği ifadeleri reddetti. Sanık eşlerinin tanık olarak dinlenmesi talebini reddeden mahkeme, davayı 17 Şubat 2022 tarihine ertelendi.

10 Ekim Ankara Gar katliamı davasının 13. Duruşması, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapıldı. Duruşmaya, katliamda yakınlarını kaybeden aileler ve çok sayıda STK temsilcilerinin yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ile HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

IŞİD’in medya bakanı olduğu iddia edilen Ömer Yetek, duruşmada tanık sıfatıyla ifade verdi. Kendi dosyasında verdiği ifadelerin tamamının polisler tarafından hazırlandığını ve kendisine zorla imzalatıldığını öne süren Yetek, Allah’tan başka kimseye yemin etmeyeceğini belirterek mahkeme başkanı ve avukatların sorduğu sorulara şöyle cevap verdi:

“HEPSİNİ REDDEDİYORUM”

“Benden alınan ifadelerin hepsi polis tarafından hazırlandı. Şantajla, zorla imzalatıldı. Bu davayı ilgilendiren bir durum varsa hepsini reddediyorum.10 Ekim ile ilgili medyadan öğrendiklerim dışında bir bildiğim yoktur. Erman Ekici’yi tanımam. Ebu Talha’yı görmüştüm. Askerlerin yakılma videosundakilerden biri Ebu Talha’ydı.

Benim Suriye’de gittiğim yerde IŞİD yoktu. IŞİD ile iş yapmadım. IŞİD’e katılmadım. Yunus Durmaz’ı tanımam, patlama olayını da bilmem. Ebu Zeyneb’i tanımam. Talip Akkurt’u Suriye’de gördüm, fakat daha sonradan öğrendim onun olduğunu.

Ben etkin pişmanlıktan yararlanmadım. Yararlanacak bir şey de yapmadım. Suriye’ye pasaportla değil kaçak yollardan geçiş yaptım. İlyas Aydın’ı tanırım, ancak benim hakkımda söyledikleri yalandır. Bana ait olduğu iddia edilen sitelerden sadece Tevhid’e Çağrı bana ait, sadece o kadar. Suriye’de ticaret yapmadım, sadece yaşadım. IŞİD üyeleriyle sıkı bir ilişkim yoktu. Sadece ‘merhaba, merhaba’, o kadar.

Beni Türkiye’ye istihbarat getirdi. İşkence ve dayak gördüm. Muhammed Cengiz Dayan’ı tanımam. 20-25 gün istihbarat ile kaldım. İstihbarat bana sorular sordu. Niye gittiğimi sordu, oraları sordu, ama resmi tutanak yok.

Beni tehdit eden, bana zorla ifade imzalatan polisler hakkında suç duyurusunda bulunmadım”

“HANİ BENİM CANLI BOMBA YELEĞİM”

Duruşmanın tutuklu sanıklarından, insanlığa karşı suç işlemekten yargılanan Erman Ekici, mahkemede verdiği ifadede şunları dedi:

“Diğer dosyada Yunus Durmaz da vardı. Bana bağlamaya çalışılan isimlerin hepsi o dosyada ceza alırken ben beraat ettim.

Yunus Durmaz ve bahsedilen örgüt yöneticilerinin hepsi, Ömer Yetek’in dediği gibi, kaçarken kendilerini canlı bomba yeleği ile patlatarak öldürdü. Polis, beni de geldi, aldı. Hani benim canlı bomba yeleğim?”

Erman Ekici’nin ifadesinin ardından mahkeme heyeti ara karar vermek üzere duruşmaya yarım saat ara verdi. Verilen aradan sonra ara kararını açıklayan mahkeme başkanı, sanık eşlerinin tanık olarak dinlenmesi talebini reddetti ve davayı 17 Şubat 2022 tarihine ertelendi.

Fotoğraf: Arşiv

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.