İŞÇİ KONFEDERASYONLARININ PERFORMANS NOTU

İŞÇİ KONFEDERASYONLARININ PERFORMANS NOTU

Çalışma Bakanlığı verilerine göre Türkiye’deki işçi konfederasyonlarının iş kolu barajı performansında birinci sırayı Türk- İş aldı. Türk-İş'in 34 sendikasında sadece ikisi yüzde...

Tamer Arda ERŞİN

Çalışma Bakanlığı verilerine göre Türkiye’deki işçi konfederasyonlarının iş kolu barajı performansında birinci sırayı Türk- İş aldı. Türk-İş'in 34 sendikasında sadece ikisi yüzde 1'lik iş kolu barajının altında kalıyor. 21 sendikasından 6'sı baraj altında kalan Hak-İş ikinci sırada yer alırken, Hak-İş'i 21 sendikasında 18'i baraj altıda kalan DİSK takip ediyor. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 12 Eylül darbesinin ardından böyle bir tablonun ortaya çıktığına dikkat çekerek, bu durumu “Kuşkusuz içeride de tartışılıyor. Bu DİSK’in gerçeği ve olması gereken durum değil” diye yorumladı.

Çalışma Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de kayıtlı olarak çalışan 14 milyon 371 bin 96 işçi var. Bu işçilerin sadece 2 milyon 69 bin 476'sı sendikalı ve ülkede işçiler arasında sendikalaşma oranı 14,40. İşçi konfederasyonlarının iş kolu barajını aşarak, toplu iş sözleşmesi yapma yetkisine bakıldığında Türk-İş başıçekiyor.

Türk-İş’e bağlı 34 sendika var ve bu sendikalardan sadece ikisi iş kolu barajının altında kalıyor. Çalışma Bakanlığı’nın 31 Ocak 2021 tarihli verilerine göre Türk-İş’in iş kolu barajının altında kalan sendikalarından Orman-İş’in sadece 31 üyesi bulunuyor. Bir diğer iş kolu barajını aşamayan sendika da Deriteks Sendikası ve bu sendika 4 bin 689 üyeyle yüzde 1’lik iş kolu barajını aşamıyor.

Hak-İş’in 21 sendikasından 6’sı iş kolu barajının altında kalıyor. İş kolu barajının altında kalan sendikalardan Öz Petrol- İş Sendikası’nın 2 bin 978 üyesi; Öz İnşaat İş Sendikası’nın 471 üyesi; Enerji- İş Sendikası’nın 1185 üyesi; Öz Sağlık Sendikası’nın 1219 üyesi; Oleyis’in 7 bin 169 üyesi; Öz- İş Sendikası’nın 1481 üyesi bulunuyor.

DİSK’in 21 sendikasından 18’i iş kolu barajının altında. Sadece 3 sendikası yetki alabiliyor. Yetki alabilen sendikalar ise Birleşik Metal-İş, Genel-İş ve Laktik-İş.

"12 EYLÜL'ÜN GETİRDİĞİ SONUÇ"

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bu tabloyu 12 Eylül darbesinin emekçileri “örgütsüzleştirmesi ve sendikasızlaştırması”na bağlayarak, “Dünyanın hiçbir yerinde olmayan çift baraj sistemi işçilerin örgütlenmesi önündeki en büyük engel. 12 Eylül sonrasında DİSK’in faaliyetleri durduruldu, 11 yıl sonra yeniden örgütlenmeye başladığımızda da 12 Eylül’ün yasakçı yasaları DİSK’in önünde engel oldu. O nedenle şu anda birçok iş kolunda sendikalarımız örgütlenme çalışması yürütmekte” diye konuştu.

Çerkezoğlu, yetkili sendika olunamadığı için üye yapılamadığını, üye yapılamadığı için de iş kolu barajının aşılamadığını bildirerek, “Böyle bir döngünün içine soktular sendikaları. 12 Eylül ile başlayan bu süreç şu anda da devam ediyor. 12 Eylül zihniyeti mevcut iktidar ile sürüyor. Türkiye’deki her şey, bu mevzuat, yasalar işçilerin örgütlenmesinin önünde engel” dedi.

Çerkezoğlu, DİSK’in sadece 3 sendikasının iş kolu barajını aşabilmesini kendi içlerinde de tartıştıklarını aktararak, şunları söyledi:

“Kuşkusuz içeride de tartışılıyor. Bu DİSK’in gerçeği ve olması gereken durum değil. DİSK’in bütün sendikalarının barajı geçmiş olması gerekir. DİSK’in yürüttüğü mücadelenin karşılığı bu değil. En son 16. genel kurulda örgütlenme seferberliği kararı aldık. Pandemi koşullarında sıkıntılar olmakla birlikte, şu an yürüttüğümüz çalışmalarda bütün işçileri ‘Sendikalı ol, DİSK’li ol’ diyerek, DİSK’li olmaya çağırıyoruz.”

 . GÖRÜNTÜLER ARŞİV

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.