İMAMOĞLU: “SANATÇILARIN IŞIK OLDUĞU YERDE UMUTSUZLUK OLMAZ”

İMAMOĞLU: “SANATÇILARIN IŞIK OLDUĞU YERDE UMUTSUZLUK OLMAZ”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Hayatın güzelliklerini tatmayı isterseniz hem bu şehir hem bu ülke hem de bu ülkenin insanlarında...

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Hayatın güzelliklerini tatmayı isterseniz hem bu şehir hem bu ülke hem de bu ülkenin insanlarında çok güzel tatlar var. Bazı insanlar, bu tadı almaktansa acıyı çekmek veya çektirmek için nasıl bir beceriye sahip; bazen şaşıyorum. Allah o akla, akıl versin diyorum. Sanat ve sanatçıların ışık olduğu ve onların aydınlattığı hiçbir yerde mutsuzluk ve umutsuzluk olmaz” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Prof. Dr. Hüsametin Koçan’ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın, "Geçmişi Selamlamak" başlığıyla bu yıl ikincisini düzenlediği “Anadolu Ödülleri 2021” törenine katıldı.

Harbiye’deki Hilton Otel’de bugün yapılan törende, görsel sanatlar ödülüne ünlü ressam, yazar ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu layık görüldü.

"REDDEDENLER, BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU KİMDİ, BİLMİYORLARDI"

Bedri Rahmi Eyüboğlu ödülünü, kendisiyle aynı adı taşıyan torunu Rahmi Eyüboğlu, İmamoğlu’nun elinden aldı. Eyüboğlu, törende yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

"Adı ‘Anadolu’ olan bir ödül alsaydı dedem, eminim ki hüngür hüngür ağlardı. Sayın Başkanım ve çalışma arkadaşları, bir parka ‘Bedri Rahmi Eyüboğlu’ adını vermek istediler. Bir de biliyorsunuz ‘çalışmama arkadaşları’ var. Onlar reddetti bu teklifi. Ve eminim reddeden arkadaşlar, Bedri Rahmi Eyüboğlu kimdi, bilmiyorlardı. O yüzden içimizde tekrar ‘umut’ kelimesini yeşillendiren sayın Başkanıma teşekkür ediyorum. Bu ödülü dedeme layık gördüğünüz için de hepinize teşekkür ediyorum. Bu salona kaplayan kültür ve sanat dostlarına da teşekkür ediyorum."

Torun Eyüboğlu’nun ardından kürsüye çıkan İBB Başkanı İmamoğlu, konuşmasına, "Şimdi muhtemelen birileri, ‘Bu sahne planlandı’ demiş veya diyecek olabilir” esprisiyle başladı. İmamoğlu, şöyle konuştu:

BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR: Hiç böyle bir plan yoktu. Ben, bu ödül törenine geleceğimi biliyordum ama Bedri Rahmi Eyüboğlu'na ödül vereceğimi bu sabah öğrendim. Rahmi Bey'e, güzel cümleler için teşekkür ediyorum. Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemimde açtığımız Atatürk Kültür Merkezi’ndeki sergi salonuna Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun adını verdik. Benim için de büyük bir onurdur. Rahmi Bey'le de orada yine güzel bir paylaşımımız olmuştu.

İSİMLERİNİ YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ: Bu sorumluluğu, sadece bir Meclis kararı engelleyemez. Meclis’te arkadaşlarıma dedim ki ‘Sordunuz mu? Niçin hayır dediler.’ Bana gelen cevap şu: Dönmüşler, ‘Niçin hayır dediniz?’ Onlar da dönmüş, ‘Bilmiyoruz ki’. Niçin hayır dediklerini bilmiyorlar. Böyle bir durum yaşandı. Üzücü. Prof. Dr. Hüsametin Koçan’ın Bayburt’ta kurduğu Baksı Müzesi’ni ziyaret ettim. O güzel müzeyi inşa eden, o ortamı yaratan ve gerçekten o yaratıcı bütün unsurlarıyla var eden Hüsamettin Koçan Hoca’mıza, kıymetli eşine teşekkür ediyorum.

BAZI İNSANLAR ACI ÇEKTİRMEK İÇİN NASIL BECERİYE SAHİP; ŞAŞIRIYORUM: Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun dizelerinde herkese yönelik mesajlar ve dersler var. O şekilde dünyanın bence bambaşka bir yerinde olabiliriz, bugünün bu mirasına sahip çıkmak zorunda olan bizler. Bu özü ve onun eserlerini tekrar tekrar yaşadığımız için de kendimi şanslı kabul ediyorum. Gerçekten hayatın güzelliklerini tatmayı isterseniz hem bu şehir hem bu ülke hem de bu ülkenin insanlarında, tadılacak çok güzel tatlar var. Bazı insanlar, hayatın neresine bakıyor ve bu tadı almaktansa acıyı çekmek veya çektirmek için nasıl bir beceriye sahip; bazen şaşıyorum. Allah o akla, akıl versin diyorum. Sanat ve sanatçıların ışık olduğu ve onların aydınlattığı hiçbir yerde mutsuzluk ve umutsuzluk olmaz. Bu duygularla buradayım.”

TALEP 14 OCAK’TA REDDEDİLDİ

İBB Meclisi, 14 Ocak’ta, Ümraniye Armağanevler Mahallesi Diriliş Caddesi'nde Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan isimsiz parka, ressam, şair ve yazar ‘Bedri Rahmi Eyüboğlu" isminin verilmesiyle ilgili teklifi görüştü. Aynı zamanda Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun akrabası olan CHP Ümraniye Belediye Meclis Üyesi Sacit Eyüboğlu’nun dilekçe ile yaptığı başvuru üzerine İBB Harita Müdürlüğü, söz konusu parka "Bedri Rahmi Eyüboğlu" adının verilmesini uygun görerek teklifi onay için Belediye Meclisi’ne gönderdi. İBB Harita Müdürlüğü tarafından gönderilen teklif, İBB Meclisi’nde AKP Grubu tarafından uygun görülmedi. Meclis çoğunluğuna sahip AKP Grubu, teklifi neden uygun görmediğinin gerekçesini belirtmedi. CHP Grubu'nun kabul oyu verdiği teklif, oy çokluğuyla reddedildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.