İMAMOĞLU: İSTANBUL, TEKNOLOJİ İLE AKILLI BİR KENT OLMA HEDEFİNİ SÜRDÜRÜYOR

İMAMOĞLU: İSTANBUL, TEKNOLOJİ İLE AKILLI BİR KENT OLMA HEDEFİNİ SÜRDÜRÜYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Dijital dönüşüm hayatımızı kolaylaştırarak yaşam kalitemizi artırıyor. Teknoloji artık...

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Dijital dönüşüm hayatımızı kolaylaştırarak yaşam kalitemizi artırıyor. Teknoloji artık vatandaşlara akıllı şehirlerin hizmet etmesi noktasında çok önemli bir unsur. İstanbul, teknoloji ile akıllı bir kent olma hedefini sürdürüyor ve bu kapsamda biz de faaliyetlerimize her geçen gün bir yenisini ekliyoruz” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türk Sanayi ve İş İnsanları Derneği'nin (TÜSİAD) düzenlediği "Dijital Türkiye Konferansı"na katıldı. İstanbul'un dijital dönüşüm vizyonu hakkında açıklamalarda bulunan İmamoğlu’nun konuşması satır başları ile şöyle:

“TEKNOLOJİ ARTIK VATANDAŞLARA AKILLI ŞEHİRLERİN HİZMET ETMESİ NOKTASINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR UNSUR: Dijital dönüşüm hayatımızı kolaylaştırarak yaşam kalitemizi artırıyor. Teknoloji artık vatandaşlara akıllı şehirlerin hizmet etmesi noktasında çok önemli bir unsur. ‘İstanbul'a Yeni bir Başlangıç’ dediğimiz günden bu yana, bu şehrin insanlarının hayatlarını kolaylaştırmak için teknolojiyi kullanarak yeni çözümler geliştirmek amacıyla Akıllı Şehir Platformunu oluşturduk ve ‘dijital kapsayıcılık’ hedefini ortaya koyduk. İstanbul Senin’ herkesin ücretsiz olarak indirip güvenle ve kolaylıkla kullanabileceği, vatandaş odaklı, yeni nesil bir dijital platformu. İBB'nin karar alma süreçlerine yön verebileceği, kamu ve özel sektörün sunduğu hizmet ve çözümlere kolayca ulaşabileceği ve katılımcı ekonomi anlayışıyla ekosisteme katkıda bulunabileceği bir mobil uygulama. ‘İstanbul Senin’ ile güvenli dijital kimlik, mesajlaşma ve ödeme fonksiyonları sayesinde ulaşımdan fatura ödemeye, alışverişten şehir etkinliklerine, acil durumlarda yardımdan soru ve şikayetlerin çözümüne birçok hizmet artık İstanbulluların parmağın ucunda. Bu platformu özel sektör, STK ve girişimcilerin katkılarıyla sürekli geliştirmeye devam edeceğiz. Bu vesileyle sizleri de İstanbul’un dijital dönüşüm yolculuğunun bir parçası olmaya ve uygulamamızı kullanmaya çağırıyorum.

İSTANBUL, TEKNOLOJİ İLE AKILLI BİR KENT OLMA HEDEFİNİ SÜRDÜRÜYOR: 16 milyon nüfusu ile günümüzün en kalabalık metropollerinden olan İstanbul, teknoloji ile akıllı bir kent olma hedefini sürdürüyor ve bu kapsamda biz de faaliyetlerimize her geçen gün bir yenisini ekliyoruz. Yönetime geldikten kısa bir süre sonra şeffaf ve hesap verebilir belediyecilik anlayışımızla açık veri portalını hizmete açtık. Portalın 32 milyon tıklanma sayısına ulaşması verilen hizmetin önemini ve ne kadar yerinde bir ihtiyaca hizmet ettiğini kanıtlıyor. Verinin herkesin erişimine açık hale getirilmesi ile bilgi ve içeriğe daha kolay erişim imkânı sunduk. Açık veriler sorunları çözmek, şeffaflığı artırmak ve yerel yönetim ile vatandaş arasındaki iletişimi güçlendirmek için değerli bir kaynak haline geldi.

VERİ LABORATUVARI SAYESİNDE ARAŞTIRMACILAR İÇİN ÇALIŞMA ORTAMI SUNMAYI HEDEFLİYORUZ: Veri Laboratuvarı ile vatandaşlarımıza şehrin temel sorunlarına yenilikçi çözümler bulmaları için yine verileri kullanma imkânı sağlayacağız. Veri Laboratuvarı sayesinde; girişimcilerimizi destekleyerek ihtiyaçlara uygun proje üretebilmelerini sağlamayı, araştırmacılar için çalışma ortamı sunmayı hedefliyoruz.

ÖNCÜ BELEDİYE OLMAYA GAYRET EDİYORUZ: Oyun Geliştirme Merkezi (OGEM) ile dünyanın yükselen sektörlerinden olan oyun sektöründe İstanbul'un güçlü bir oyuncu haline gelmesi için girişimcilere destek veriyoruz. Avrupa'da örnek uygulama seçilen ve birçok kez ödüle layık görülen Askıda Fatura'nın başarısının yanı sıra İBB WiFi, Blokzincir gibi proje ve hizmetlerle de ulusal ve uluslararası platformlarda fark yaratmaya ve öncü belediye olmaya gayret ediyoruz.

HER ALANDA ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRMEYE DEVAM EDİYORUZ: İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak halkımızın hızlı ve faydalı hizmet alabilmesi adına her alanda çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyor ve dijital dönüşümün başta katılımcılık olmak üzere hedeflerimize ulaşmak için önemli bir gereklilik olduğuna inanıyoruz. Çağı yakalamak ve hatta önüne geçmek için dijital dönüşüme ayak uydurmamız şart.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.