İMAM HATİP LİSESİ'NE, 'ÜCRETLİ YAZ KAMPI' ELEŞTİRİSİ

İMAM HATİP LİSESİ'NE, 'ÜCRETLİ YAZ KAMPI' ELEŞTİRİSİ

Antalya’da bir imam hatip lisesi, öğrencilere yönelik olarak ücreti 3 bin ile 3 bin 900 TL arası değişen yaz kampı düzenledi.

EBRU KÜÇÜKAYDIN

Antalya’da bir imam hatip lisesi, öğrencilere yönelik olarak ücreti 3 bin ile 3 bin 900 TL arası değişen yaz kampı düzenledi.

Konyaaltı ilçesinde bulunan Hayme Ana Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi yönetimi, “yaz kampı” adı altında kurslar düzenlendiğini açıkladı. Ara sınıfların pandemiden kaynaklı eksikliklerinin giderileceği vaat edilen kursta, son sınıf öğrencilerin ise üniversiteye hazırlanacağı belirtiliyor. 

Açıklamaya göre; üç farklı paketin sunulduğu kursta, öğrencilerden birinci paket için 3 bin, ikinci paket için 3 bin 600 ve üçüncü paket için 3 bin 900 TL ücret isteniyor. Paket satın alan öğrencilerin matematik, fizik, kimya, biyoloji, Türkçe, tarih, coğrafya ve felsefe derslerinden kurs alacağı belirtiliyor.

“VELİLERDEN ÜCRET TALEP EDİLEMEZ”

Ücretli kurs verilmesine Eğitim İş Antalya Şubesi’nden tepki geldi. Şube Başkanı Sadık Acar, böyle bir kursun kabul edilemeyeceğini söyledi. Acar, “Devlet okulları parayla değil parasız eğitim verir, kurs düzenlemek isterse de bunu yönetmeliklere uygun bir şekilde yapmalıdır, öğrencilerden ve velilerden öğretmen ders ücretleri, temizlik ve personel giderleri, kırtasiye giderleri, tamirat, tadilat ve bakım ücretleri gibi ücretler talep edemez” dedi.

OKUL DEVAM EDERKEN KURS BAŞLAYACAK!

Üstelik kursların okulların devam ettiği 31 Mayıs’ta başlayacağına dikkat çeken Acar, “Öğrencilerin henüz okul dersleri bitmemişken kurs kampına alınmaları yanlıştır. Olması gereken eğitim-öğretim faaliyetlerinin dışında yer alan bu uygulamada yaşanabilecek bir olumsuzluğun sorumlusu kim olacaktır? Bu derslere hangi öğretmenler girecektir ve ücretleri hangi kalem üzerinden ödenecektir? Anayasal hak olan parasız eğitimin öğrencilerimize sunulması ve velilerin haksız ve gereksiz yere masrafa sokulmaması konusunda gerekli adımların atılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.