İKİZKÖYLÜLER YOLU KESTİ 600 DÖNÜMLÜK ORMANI KURTARDI

İKİZKÖYLÜLER YOLU KESTİ 600 DÖNÜMLÜK ORMANI KURTARDI

Muğla’nın Milas ilçesine bağlıİkizköy Mahallesi’nde ormanlık alandaki ağaçları kesmeye gelen Milas Orman İşletme Müdürlüğü ve Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş....

ESMA TURAN

Muğla’nın Milas ilçesine bağlıİkizköy Mahallesi’nde ormanlık alandaki ağaçları kesmeye gelen Milas Orman İşletme Müdürlüğü ve Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. çalışanları, İkizköy halkı tarafından engellendi. Orman yolunu kapatıp iş makineleri ve işçilerin ormana girmesini engelleyen köylüler “Asırlık çam ağaçlarının bulunduğu 600 dönümlük ormanı yok edecekler" diyerek tepki gösterdi.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlıİkizköy Mahallesi’nin Akbelen Mevkii’ndeki ormanlık alanda bulunan asırlık çam ağaçlarının kesileceğini öğrenen köylüler önlem aldı. Milas Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ile Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Şirketi çalışanları ve yöneticileri önceki gün ormanlık alana gelince köylülerle karşılaştı. İkizköylüler orman işletme müdürlüğü ve termik santralin araçlarının önünü keserek ormanlık alana girmelerine izin vermeyince gerginlik yaşandı. Köylüler, “Asırlık çam ağaçlarının bulunduğu 600 dönümlük ormanı yok edecekler. Ormanlarımızın kömür madeni için kesilmesine rıza göstermiyoruz, canımızı verir ağaçlarımızı ormanımızı vermeyiz, isterlerse bizi hapse atsınlar, her bir ağacı tek tek savunacağız” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

“ORMANLARIMIZIN MADEN İÇİN FEDA EDİLMESİNE RIZA GÖSTERMİYORUZ”

Yaşanan gerginliğin ardından olay yerine gelen Milas Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri ormanlık alanın Orman Genel Müdürlüğü’nün ‘olur’ kararı ile linyit işletmesine tahsis edildiğini ve kesimin yasal olduğunu söyledi. Bunun üzerine İkizköylüler “Ormanlarımızın kömür madeni için feda edilmesine asla rıza göstermiyoruz” diyerek kesim çalışmalarına karşıçıktılar.

“HER BİR AĞACI TEK TEK SAVUNACAĞIZ”

Ellerinde “Akciğerimi rahat bırak”, “Her bir ağacı tek tek savunacağız”, “Bu ağaçlar bu orman hepimizin”, “Yaşam alanıma dokunma” yazılı dövizlerle gelen köylüler yağmura rağmen bölgeden ayrılmadı. Ormanlık alanın Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) tahsis edildiğini, yapılmak istenen kesim işleminin de “Kamu yararı ve zaruretten” olduğunu söyleyen yetkiliye itiraz eden köylüler, madenin işletme hakkının 2014 yılında özel sektöre devredildiğini hatırlattı.

Görevini yapan ormancıların vatandaşla karşı karşıya gelmesine üzüldüğünü söyleyen Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Yorulmaz “Biz kimseyle kötü olmak istemiyoruz. Amacımız doğamızı, yöremizi ve köyümüzü korumak. Bu toprağa, bu ağaçlara, bu ormana kıyılmasına da gönlümüz razı olmuyor” dedi.

“600 DÖNÜMLÜK KIZILÇAM ORMANI YOK EDİLECEK”

Hasan Yorulmaz olayın sakinleşmesinden sonra yaptığı açıklamada 1979 yılından buyana Muğla’daki termik santrallere yakıt sağlayan ve 15 km boyunca uzanan açık ocak linyit madeninin bugüne kadar ÇED’den muaf tutulduğunu ve on binlerce dönüm orman ve tarım alanını yok ederek işletildiğini belirterek, şunları dile getirdi:

“Şimdide burada 600 dönümlük yaşlı ve doğal kızılçam ormanının da madene tahsis edilmek üzere kesimi planlanıyor. Madendeki yeni saha açma ve kapasite artırımıçalışmalarının, termik santrallerde yürütülen kapasite artırımı projesi ile birlikte ÇED’e tabi tutulması gerektiği gerekçesi ile İkizköylüler olarak geçtiğimiz Aralık ayında mahkemeye başvurmuşlardı. Muğla 3. İdare Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti son olarak, farklı ruhsat alanlarının birleştirilerek maden kapasite arttırımı projelerinin ÇED mevzuatının uygulanması zorunluluğundan kaçırıldığı iddiasını yerinde incelemek için İkizköy Linyit İşletmesi’nde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Keşif tarihinin ve bilirkişi heyetinin belirlenmesi beklenirken ağaçların oldubittiye getirilerek kesilmesine izin vermeyeceğiz.”

Yorulmaz, termik santrale yakın Çamköy ve Karacahisar’da köylülerin tarla ve zeytinliklerini de kamulaştırmaya çalışıldığını, ancak başta İkizköylüler olmak üzere, yöre halkı arazilerini şirkete satmamak ve kamulaştırılmasına da engel olmak için 2 yıldır zorlu bir mücadele yürüttüğünü ve mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

“İSTERSENİZ HAPSE ATIN AĞAÇLARI KESTİRTMEYECEĞİZ”

Alanda bulunan köylülerden Rezzan Şebin, “80 yaşındayım evladım. İsterseniz hapse atın, ama şu ağacın köküne zarar verdirtmeyeceğiz. Orman kesim işleminden vazgeçilinceye kadar ormanda nöbet tutmaya devam edeceğiz” diyerek tepki gösterdi. Yaklaşık 4 saat süren gerginlikte ormana giremeyen orman işletme müdürlüğü yetkilileri ile termik santral işçileri bölgeden ayrılmak zorunda kaldı.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.