İBB’NİN İTİRAZIYLA YILDIZ PARKI YAPILAŞMA TEHDİDİNDEN KURTULDU

İBB’NİN İTİRAZIYLA YILDIZ PARKI YAPILAŞMA TEHDİDİNDEN KURTULDU

Doğal ve Tarihi Sit Alanı koruması altına alınan Yıldız Parkı'nın koruma statüsü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2021 yılında değiştirilerek “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ilan edildi. Yıldız Parkı'nın çevresindeki parseller ise ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak tescil edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), tescil kararı sonrası itirazda bulundu. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı itirazı reddedince İBB, kararın iptali için mahkemeye başvurdu.

HUKUKA UYGUNLUK BULUNMADI

Dosyayı inceleyen İstanbul 9. İdare Mahkemesi, İBB’nin itirazıyla açılan davada kararını açıkladı. İlgili mevzuat ve bilirkişi raporlarını inceleyen mahkeme İBB’nin itirazını haklı bularak Yıldız Parkı'nın koruma statüsünde yapılan değişikliği iptal etti. Yıldız Parkı’nın ekolojik, fizyografik ve biyolojik yapısı itibarıyla bütün olarak korunması ve orman için alanların devamlılığının esas olması gerektiğine vurgu yapan mahkeme kararında, “Davaya konu alanın nitelikli doğal koruma alanı olarak korunması gerektiği anlaşıldığından, dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

YAPILAŞMAYA AÇAN DEĞİŞİKLİK İPTAL EDİLDİ

 Mahkeme kararının sonuç kısmında “…Yıldız Parkı Etabı Doğal Sit Alanının ‘Nitelikli  Doğal Koruma Alanı’ ve ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak tescil edilmesine dair İstanbul 4 Numaralı Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu’nun 26 Ağustos 2021 tarihli kararının, bu raporun onaylanmasına dair Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlık Makamının 2 Eylül 2021 tarih ve 1648125 sayılı Olur’u işleminin ilgili mevzuat açısından uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” denildi.

0dtsnoj6jbuacu2fghmet7co.jpg

plxyhs0lkt2zwndkqdhxa9ia.jpg

hjxlfmue7eIrdorkpp0ciskm.jpg

ssnckl1ngpbija5uf4wczqvh.jpg

yrnkmublsp9wea2wtxfjuvzd.jpg

wj8p21h945lygtrq7c6xwmzb.jpg

vufckkqxo0dwejxtp8jfywtc.jpg

mcnqvbfo9x5s2mzrwvaqle3w.jpg

jpw1r560xdamfj283bfimrbz.jpg

8buigm6nzwlouv4fl1zksj2c.jpg

r0v1bxp9k8hmc57gf6cyukss.jpg

zbjchIw6amsuqlprevtkproy.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.