HRANT DİNK İZMİR'DE ANILDI

HRANT DİNK İZMİR'DE ANILDI

Genel yayın yönetmeni olduğu Agos Gazetesi'nin önünde 19 Ocak 2007 tarihinde öldürülen Hrant Dink, İzmir’de anıldı.

Genel yayın yönetmeni olduğu Agos Gazetesi'nin önünde 19 Ocak 2007 tarihinde öldürülen Hrant Dink, İzmir’de anıldı.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, 2007 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren eski Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in ölümünün 15. yılında Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

Bir dakikalık saygı duruşunun ardından “Hrant’ı unutma, unutturma”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant”, “Yaşasın halkların eşitliği”, “Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz" sloganları atan grup, üzerinde Hrant Dink’in fotoğrafının da bulunduğu “15 eksik yıl her yerdesin Ahparig” yazılı pankartı açtı.

Basın açıklamasında, Hrant Dink cinayetinin halen aydınlatılamadığı belirtilerek şöyle denildi:

"Her kesim, her canlının yaşam hakkına saygılı, çok dilli, çok kültürlü, çok renkli bir toplum olarak yaşamak istiyoruz. O, nisyan ile malul bu toplumun geçmişiyle yüzleşmesini, yaşanan acıların görülmesini istiyordu. Ve o acıların bir daha asla yaşanmaması için de kendisi dahil, bu topraklarda yaşayan herkesin etnik kökenine, diline, inanç ve kültürüne, cinsiyetine ve cinsel yönelimine bakılmaksızın eşit yurttaşlar olarak tanınmasını; tekçilik üzerine inşa edilmiş cumhuriyetin demokratikleşmesini istiyordu. Bu nedenle ırkçıların ve faşistlerin hedefi oldu."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.