HONDA'NIN TÜRKİYE'DEKİ FABRİKASI HABAŞ'IN OLDU

HONDA'NIN TÜRKİYE'DEKİ FABRİKASI HABAŞ'IN OLDU

Japon üretici Honda’nın Gebze’deki fabrikasının yeni sahibi Habaş Topluluğu oldu. Honda Türkiye'deki fabrikasını satacağını 2019 yılında açıklamıştı.

Japon üretici Honda’nın Gebze’deki fabrikasının yeni sahibi Habaş Topluluğu oldu. Honda Türkiye'deki fabrikasını satacağını 2019 yılında açıklamıştı. 

Türkiye’de 1992’den bu yana faaliyet gösteren ve 1997’den itibaren Gebze’de üretim yapan Honda Türkiye, 2019 yılında yaptığı açıklama ile bu tesisteki üretimini 2021 yılı itibariyle durduracağını duyurmuştu. Bu açıklamadan sonra, uzun bir süredir fabrikanın yeni sahibinin kim olacağı merak ediliyordu. Honda Türkiye AŞ tarafından yapılan açıklama ile birlikte fabrikanın yeni sahibi belli oldu. Honda Türkiye Fabrikası için HABAŞ Topluluğu’na devredilmek üzere anlaşıldığını duyurdu.

EYLÜL 2021'DEN SONRA DEVREDECEK

Japon üreticiden dün yapılan açıklamada, “Honda Türkiye AŞ, Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğuna devretmek üzere anlaşmaya varmıştır. Taraflar arasında varılan anlaşma neticesinde söz konusu taşınmazın teslim tarihi Eylül 2021’den sonra gerçekleştirilecektir. 1992 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Honda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerine pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonları ile en kaliteli hizmeti sunmaya devam edecektir. Faaliyetlerine İstanbul’daki Genel Müdürlüğü’nde devam edecek olan Honda Türkiye AŞ, etkin bayi ağı ile ülkemiz için değer yaratmayı sürdürecektir” denildi.

YILLIK KAPASİTESİ 38 BİN ADETTİ

İlk olarak 1997 yılında Gebze’deki fabrikasında üretime başlayan Honda Türkiye bu fabrikada Civic modelini üretiyordu. Yıllık 38 bin adetlik üretim kapasitesine sahip olan fabrikanın çalışan sayısı ise 770 kişiydi. Honda buradaki üretimini durduracağını 2019 yılında yaptığı bir açıklama ile kamuoyuna duyurmuştu. Bu açıklamada 2021 yılı itibariyle Gebze’deki fabrikada Civic üretiminin tamamen duracağını ve Japon markanın yalnızca pazarlama faaliyetleri ile Türkiye’de kalmaya devam edeceği belirtilmişti.

FABRİKANIN YENİ SAHİBİ "HABAŞ"

Yüzde 100 yerli sermayeye sahip olan HABAŞ Topluluğu, 1956 yılında kurulmuş ve birçok farklı sektörde faaliyet gösteriyor. İlk olarak “Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası” adı ile temelleri atılan topluluk, temel olarak sınai ve tıbbi gazlar, çelik, elektrik enerjisi, ağır makina, tüp ve kriyojenik tank üretimleri yanında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ve sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) dağıtımı yapan, liman ve deniz taşımacılığı hizmetleri sunan bir sanayi kuruluşları topluluğu.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.