HDP’Lİ VEKİLLERDEN AKP’NİN KANUN TEKLİFİNE ELEŞTİRİ: İŞÇİ, ÇİFTÇİ, EMEĞİYLE GEÇİNEN YOK

HDP’Lİ VEKİLLERDEN AKP’NİN KANUN TEKLİFİNE ELEŞTİRİ: İŞÇİ, ÇİFTÇİ, EMEĞİYLE GEÇİNEN YOK

HDP’li milletvekilleri AKP’nin sunduğu ve bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek kanun teklifinin çiftçinin, işçinin ve emeğiyle geçinenlerin sorunlarını yok saydığını...

HDP’li milletvekilleri AKP’nin sunduğu ve bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek kanun teklifinin çiftçinin, işçinin ve emeğiyle geçinenlerin sorunlarını yok saydığını açıkladı.

HDP’li vekillerden, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne itiraz geldi. Komisyon üyesi vekillerden HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, “Bu torba yasa teklifiyle iktidarın ülke gündemleriyle ilgisi olmadığını ortaya koyuyor” dedi. Kemalbay, halkın iş ve aş sorunu olduğunu vurgulayarak, “Pandemide 3. dalga sert bir biçimde yaşanırken getirilen bu torba yasayla emeğiyle geçinenlerin talep ve sorunları yok sayılmaktadır” dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “Saray’ın” pandeminin başından bu yana yardımlarıİşsizlik Sigortası Fonu’ndan finanse ettiğini kaydederek, “Bu torba yasada da lokanta ve kafelerde çalışan işçilerin Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinin İşsizlik Sigortası Fonu’ndan finanse edilmesi öngörülüyor. Buna kesinlikle karşıyız. İktidar alacağı tedbirleri bütçeden finanse etmelidir. İşsizlik Sigortası Fonu işçilerin yararına kullanılmalıdır” diye konuştu.  

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, çiftçilerin artan maliyetlerle birlikte borç batağı içine girdiğini vurgulayarak, “Tarım Kredi Kooperatifleri bu dönemde çiftçinin dertlerine yetişmesi gerekirken, traktörlere el koyabilmektedir. Çiftçiler, ‘borçlarımızı faizsiz öteleyin’ diyor, iktidar ise çiftçinin borcuna faiz ekliyor. Bu tefeciliktir! Çiftçiyi daha da çok mağdur etmektir” dedi.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tirkayeki ise torba yasada tutuklu ve hükümlüleri ilgilendiren maddeyi şöyle eleştirdi:

“Cezaevlerinde tutuklu veya hükümlü olarak bulunan kişilerin, abileriyle, yakınlarıyla hatta avukatlarıyla yapacağı görüşmelerin kayıt altına alınması ve bir yıl boyunca saklanması için bir düzenleme getirilmektedir. Bu fişleme yasalarına, vatandaşı düşman olarak gören yasalara karşıçıkacağız. Bugün yasalaşabilir ama yarın emin olun bu yasaların tamamını yürürlükten kaldıracağız.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.