HDP’Lİ GERGERLİOĞLU: İBADET ÖZGÜRLÜĞÜM İHLAL EDİLDİ, DARP EDİLDİM

HDP’Lİ GERGERLİOĞLU: İBADET ÖZGÜRLÜĞÜM İHLAL EDİLDİ, DARP EDİLDİM

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ifadesini detayları ortaya çıktı. Gergerlioğlu, polislerin kendisini zor kullanarak gözaltına aldığını belirterek, “İfade ve ibadet özgürlüğüm...

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ifadesini detayları ortaya çıktı. Gergerlioğlu, polislerin kendisini zor kullanarak gözaltına aldığını belirterek, “İfade ve ibadet özgürlüğüm ihlal edilmiştir ve güç kullanılmak suretiyle darp edildim” dedi.

Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından TBMM’den çıkmayıp HDP grubunda başlattığı "Adalet Nöbeti" sırasında gözaltına alınan Gergerlioğlu, Kavalıdere Polis Merkezi’nde verdiği ifadenin ardından sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü. Savcılık Gergerlioğlu'nun serbest bırakılacağını açıkladı.

Edinilen bilgilere göre, Gergerlioğlu polis merkezindeki ifadesinde gözaltına alınırken yaşadıklarını da anlattı. Gergerlioğlu gözaltına almaya gelen polislere namazını kılmak istediğini söylemesine rağmen “Karakolda kılarsınız” dediklerini belirterek, “Sabah namazı vaktinin geçeceğini söyledim ancak izin vermeyip koluma hızlıca girerek, beni koşar adım götürmeye başladılar” dedi. Gergerlioğlu ayakkabısını ve kıyafetlerinin giyilmesine de izin verilmediğine dikkat çekti.

Güç kullanılarak polis aracına bindirildiğini söyleyen Gergerlioğlu, polisin güç kullanması sonucu sağ el ikinci parmağını bükmekte zorlandığını kaydederek, “İfade ve ibadet özgürlüğüm ihlal edilmiştir ve güç kullanılmak suretiyle darp edildim” dedi.

Gergerlioğlu’na vekilliğinin düşürülmesine karşın neden TBMM Genel Kurulu’nun terk etmediğini sorULdu. Gergerlioğlu polisin bu sorusuna “Meşru bir karar olmadığı için milletin vekili olmama nedeni ile Anayasa’nın uygulanmasını istedim. Genel Kurulda bulunurken karar okunduğu için 17 Mart 2021 günü 19.25’te Genel Kurul’dan çıktım, parti grup toplantı odasına geçtik ve orada bu kararın hukuksuzluğuna ve Anayasa’ya aykırılığına dair çeşitli açıklamalar yaptım. Milletvekilliğim o esnada düşmüş olabilir ama milletin bir ferdi olarak bu hukuksuzluğa itiraz ettim” diye yanıt verdi.

Gergerlioğlu’nun Genel Kurul’dan HDP grubuna geçerken “Biji serak Apo” sloganı atıldığı iddiası da soruldu. Gergerlioğlu bu iddiaya şöyle cevap verdi:

“Çekim kayıtları gazetecilerdedir. Sahte video görüntüleri savcılık tarafından kullanılmıştır. Bu görüntüler içinde bulunduğum grup ile alakalı değildir. Genel Kurul kapısında arkadaşlarım ile topluca çıktıktan sonra grup toplantı odasına geçeceğimizi ve oradan ayrılmayacağımı, AYM kararını bekleyeceğimi söyledim. Bütün bu kayıtlar gazetecilerde mevcuttur. Bana gösterilen video görüntüleri benim ve içinde bulunduğum topluluk ile alakalı değildir.”

Gergerlioğlu savcılığın delil olarak sundu videodaki saat ile kendisini HDP grubuna geçtiği saat arasındaki farka da dikkat çekti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.