HDP: ŞEBEKELERDEN İÇİLEBİLİR SU TEMİN ETMEK DEVLETİN GÖREVİDİR

HDP: ŞEBEKELERDEN İÇİLEBİLİR SU TEMİN ETMEK DEVLETİN GÖREVİDİR

Türkiye’nin hem ‘su yoksunu’ülkeler arasında yer aldığına hem de su tüketiminde dünya 7’incisi olduğuna vurgu yapan HDP Ekoloji Komisyonu, “Şebekelerden sağlıklı, güvenli ve içilebilir...

Türkiye’nin hem ‘su yoksunu’ ülkeler arasında yer aldığına hem de su tüketiminde dünya 7’incisi olduğuna vurgu yapan HDP Ekoloji Komisyonu, “Şebekelerden sağlıklı, güvenli ve içilebilir su temin etmek devletin görevidir. Su hakkının ihlali yaşam hakkının ihlalidir” ifadeleriyle devletin ve yerel yönetimlerin sorumluluklarına işaret etti.

HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüleri Menekşe Kızıldere Naci Sönmez 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, BM’nin bu yıl Dünya Su Günü’nün temasını‘suyun değeri’ olarak belirlediği hatırlatılarak, derinleşen su krizi ve su yoksunluğuna dikkat çekildi.

Su israfı ile mücadele için su politikalarının gözden geçirilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, “Şebekelerden sağlıklı, güvenli ve içilebilir su temin etmek devletin görevidir. Su hakkının ihlali yaşam hakkının ihlalidir. Yerel yönetimler vergi aldıkları yurttaşlarına içilebilir temiz su sağlamak durumundadır. Vatandaşın içme suyunu satın alması suyun ticarileştirilmesidir” denildi.

HDP Ekoloji Komisyonu’nun açıklamasışöyle:

TÜRKİYE KİŞİ BAŞINA 1519 METREKÜP İLE SU FAKİRİ: Dünya’da her 10 kişiden 3’ünün evinde içme suyu kaynağı yoktur, 10 kişiden 6’sı su yokluğu sebebi ile sağlıksız koşullarda yaşamaktadır. Türkiye için de durum oldukça vahimdir. Türkiye’nin, kişi başına düşen yıllık su miktarı olan 1519 metreküp ile “su fakiri” bir ülke olması bu konuda acil politikalar geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir.

ŞEBEKELERDEN İÇİLEBİLİR SU TEMİN ETMEK DEVLETİN GÖREVİDİR: Şebekelerden verilen sular içilemediği ve güvenli olmadığı için yurttaşlar içme suyunu ayrıca temin etmektedir. Şebekelerden sağlıklı, güvenli ve içilebilir su temin etmek devletin görevidir ve halkın bu ihtiyacı karşılanmalıdır.

SU İSRAFININ EN BÜYÜK NEDENİ KAR AMAÇLI PROJELER: Türkiye, su yoksunu olmasına rağmen kişi başına su tüketiminde Dünya’da yedinci sırada yer almaktadır. Su israfınıönleme sorumluluğu vatandaşa yüklenirken, maliyetini bile karşılamayan hidroelektrik santrallerinde (HES) heba edilen suyun hesabı bile yapılmamaktadır. Şirketlere peşkeşçekilen su varlıklarının israfı da aynışekilde gözlerden kaçırılmaktadır. En büyük su israfının nedeni kar amaçlı geliştirilen projelerdir. Bu projelerin çoğu akar suları ve gölleri kurutmaktadır.

YOK EDİLEN SU VARLIKLARININ HESABI VERİLMELİ: Tarımda başka çözümler üretilmediği için bilinçsizce kullanılan sular bir başka büyük israf kaynağıdır. İmara açılan alanlar ile kirletilen ve yok edilen su varlıklarının hesabını devlet yurttaşlara vermek zorundadır. İklim krizi ile yok olan su varlıkları için alınmayan önlemlerin hesabını yurttaş devlete sorabilmelidir. Dikkatleri bireysel su israfıüzerine çekmek, devletin kötü su politikalarının üzerini örtmek için kullanmamalıdır.

SU HAKKININ İHLALİ YAŞAM HAKKININ İHLALİDİR: Su bir insan hakkıdır, su hakkının ihlali yaşam hakkının ihlalidir. Yerel yönetimler vergi aldıkları yurttaşlarına içilebilir temiz su sağlamak durumundadır. Vatandaşın içme suyunu satın alması suyun ticarileştirilmesidir.

PANDEMİ SU VARLIKLARININ KIYMETİNİ GÖSTERDİ: Pandemi süreci bizlere sağlıklı bir yaşamın devamı ve ekosistemlerin varlığını sağlıklışekilde devam etmesi için su varlıklarının ne kadar kıymetli oluğunu bir kez daha göstermiştir. Salgın hastalıkların sürekliliği dikkate alınarak doğru bir su politikasının izlenmesi aynı zamanda sağlık hakkının korunmasıdır.

İKTİDAR SU POLİTİKALARINI GÖZDEN GEÇİRMELİ: İklim krizi ve pandemi ile birlikte su krizi büyük bir tehlike haline gelecektir. İktidar su politikalarını gözden geçirmeli, doğaya ve yurttaşın yaşam hakkına karşı işlenen suçlar durdurulmalıdır. Halkımızı da su israfınıönlemenin yaşamı, doğayı savunmak anlamına geldiğinin bilinciyle hareket etmeye çağırıyoruz.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.