HAYVAN SAYILARINDAKİ TUTARSIZLIK MECLİS GÜNDEMİNDE. CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

HAYVAN SAYILARINDAKİ TUTARSIZLIK MECLİS GÜNDEMİNDE. CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, siyasi iktidarın başarısı olarak gösterilen hayvan sayıları ve hayvansal ürünlerin artışına ilişkin TÜİK verilerinin gerçeği yansıtmadığınıöne sürerek, Türkiye’de hayvan sayısı istatistiklerinin doğruluğunun tespiti, gerçek hayvan sayılarının ve üretim rakamlarının istatistiklere doğru şekilde yansıtılması için Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, iktidarın hayvan sayıları ve hayvansal ürünlerin artışına ilişkin TÜİK verilerinin gerçeği yansıtmadığınıöne sürerek, Türkiye’de hayvan sayısı istatistiklerinin doğruluğunun tespiti, gerçek hayvan sayılarının ve üretim rakamlarının istatistiklere doğru şekilde yansıtılması için Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

Türkiye’de büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayıları ile et ve süt üretimine ilişkin istatistiklerinin doğruluğunun tartışmalı olduğunu öne süren Bakırlıoğlu ANKA Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, “Sığır sayısı ve inek sütü üretimi başta olmak üzere hayvansal ürün üretim istatistikleri gerçeği yansıtmamaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre; 18.6 milyon büyükbaş, 55 milyon küçükbaş hayvan varlığı bulunmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), hayvan sayılarının Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığı ile tür, ırk ve yaş grupları itibariyle değerlendirilip kontrol ve analizlerinden sonra nihai hali verilerek yayınlandığını belirtmesine rağmen rakamlar arasında tutarsızlık olduğu gerek bilim insanları, gerekse Ziraat Mühendisleri ve Veteriner Hekim Odaları dile getirilmektedir” dedi.

HAYVAN VARLIĞINDA AZALMANIN SORUMLUSU OLARAK İKTİDARI GÖSTERDİ

Türkiye'nin geçmişte önemli bir tarım ve hayvancılık ülkesi olmasına rağmen bu gün canlı hayvan ve et ithal etmek durumunda kalmasının sorumlusunun yanlış tarım ve hayvancılık politikası izleyen hükümet olduğunu savunan Bakırlıoğlu, sorunun Meclis gündeminde ele alınarak gereken tedbirlerin alınması gerektiğinin altınıçizdi. 

Araştırma önergesinde, istatistiklerdeki tutarsızlığın Zootekni alanında akademik çalışma yapan akademisyenlerin bilimsel makalelerine de konu olduğu vurgulanarak, “Bu makalelerde bazı yıllarda hayvan sayılarındaki artışın olağan olmadığı ve açıklanmaya muhtaç olduğu belirtilmektedir” denildi.

"İSTATİSTLİKLERDEKİ ARTIŞ TARTIŞMALI, HAYVAN SAYIMI YENİDEN YAPILMALI"

Önergede, Türkiye’de, 2012-2016 yıllarında kültür ırkı, kültür ırkı melezi ve yerli ırk sığır sayılarındaki artış sırasıyla % 3,8, % 0,07 ve % 0,3 olurken, 2017 yılında yerli ırk sığır sayısındaki % 8,1 oranındaki azalışa rağmen toplam sığır sayısında % 13,2’lik artışın makul bir açıklaması olmadığı belirtildi. Önerge şöyle:

“Yine kültür ırkı melezi sığır sayısına baktığımızda, birbirini izleyen iki yılın sığır sayıları doğru kabul edilirse, bunun tek açıklaması olabilir, o da canlı hayvan ithalatıdır. Fakat Türkiye kültür ırkı melezi sığır ithal etmemektedir. Ülkeye kaçak hayvan girişi olduğuna ilişkin bilgiler de mevcut değildir. 2016 yılında ithal edilen damızlık, besilik ve kasaplık canlı hayvan sayısı 500 bini geçmemektedir. Doğum ve ölüm oranlarında ve kesilen hayvan sayısında önemli bir artış da görünmemektedir.  Buna rağmen % 18 artış olması açıklanan istatistikleri tartışmalı hale getirmektedir.

Sadece Hayvan sayıları değil hayvansal ürünler üretimi de sayılara paralel olarak artırılmıştır. Bu durum siyasi iktidarın başarısı olarak gösterilmeye çalışılmıştır. Sığır başta olmak üzere manda, koyun ve keçi sayılarındaki artışlar ithalatla açıklanamaz. İstatistiklerdeki bu tutarsızlık, hayvancılık desteklerinin de amacına uygun, doğru şekilde verilmediğini de ortaya koymaktadır. Meclis’te de sık sık dile getirdiğimiz ve Zootekni alanında akademik çalışmalar yapan bilim insanlarının da ifade ettiği gibi en kısa zamanda hayvan sayımı yapılması zorunlu hale gelmiştir. Sayımdan önce de, daha önceki sayılardaki uyuşmazlıklardan kimsenin sorumlu tutulmayacağının açıklanması gerçekçi, güvenilir ve şeffaf bir sayım için önemlidir. Ülkemizdeki hayvan sayısı istatistiklerinin doğruluğunun tespiti, gerçek hayvan sayılarının ve üretim rakamlarının istatistiklere doğru şekilde yansıtılması için kurumlar arası işbirliğinin kurulması amacıyla araştırma açılmalıdır.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.