HATSU, 7 YILLIK HİZMET RAKAMLARINI AÇIKLADI

HATSU, 7 YILLIK HİZMET RAKAMLARINI AÇIKLADI

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), 2014 yılından bu yana kazandırılan altyapı ve arıtma tesisi yatırımlarını rakamlarla açıkladı.

 

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), 2014 yılından bu yana kazandırılan altyapı ve arıtma tesisi yatırımlarını rakamlarla açıkladı.

7 yıllık süreçte 3 bin 546 km altyapıçalışması yapıldığına dikkat çeken HATSU, insan sağlığına zararlı, ekonomik ömrünü tamamlamış, sık sık arızalanarak sürekli kesintilere sebep olan boruları bertaraf etme ve içme suyunu sağlıklışekilde iletmek adına toplamda 2338 km içme suyu şebeke yenileme çalışması gerçekleştirildiğini açıkladı.

Atık suların, çevreye, doğaya ve su kaynaklarına zarar vermeden sistemli şekilde meskenlerden tahliye edilmesi adına 1208 km atık su hattıçalışması yapıldığını belirten HATSU Genel Müdürlüğü, inşa edilen atık su tahliye altyapısı ile temiz çevre ve sağlıklı yaşama büyük katkı sağlandığını vurguladı.

ORTAK YAŞAM ALANLARI ATIK SULARDAN ARINDIRILIYOR

Hatay’a 9 yeni atık su arıtma tesisi kazandırıldığını, bunların 5’inin Amik Ovası bölgesinde inşa edildiğine işaret eden HATSU, Amik Ovası’na önceden akan atık suların artık arıtılmış temiz bir şekilde verildiğini ve tarımsal faaliyetlerin kalitesinde artışa katkı sağladığına dikkat çekti.

İşletmesi yapılan tesislerle günlük 151 bin m3 atık suyun arıtıldığını aktaran HATSU, tesis sayesinde insan ile diğer canlıların ortak yaşam alanı olan doğanın, sulama ve içme suyu kaynaklarının atık sular ile kimyasal maddelerden korunduğunu belirtti.

33 YENİİÇME SUYU DEPOSU 

 

İçme suyunun uygun kalitede ve yeterli güçte dağıtımının sağlanması için Hatay’a 33 yeni içme suyu deposu kazandırdıklarını açıklayan HATSU, enerji ile ekosistem ilişkisi kurularak çalışmaların yapıldığını aktararak, yapılan yatırımların içme suyu kalitesinin iyileşmesinde, su kayıp ve kaçakların azalmasında önemli katkı sağladığını kaydetti.

236 ADET YENİ SU KAYNAĞI 

HATSU ayrıca, içme suyunun sürekli ve yeterli güçte dağıtımının sağlanması için 236 adet yeni su kaynağı kazandırdıklarını açıklayarak, yeni su kaynaklarından elde edilen suyun gerekli analiz ve ölçümleri yapılarak sağlıklışekilde şebekelere iletildiğini belirtti.

İskenderun Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin elektrik enerjisine katkıda bulunmak amacıyla İskenderun Güneş Enerji Santrali’nin(GES) inşa edildiğini bildiren HATSU, faaliyete geçtiği 2020 Mayıs ayından bugüne kadar 1061 MegaWattSaat elektrik enerjisi üreterek 1 milyon 31 bin TL tasarruf sağlandığını aktardı.

İLETİLEN 674 BİN ALTYAPI PROBLEMİÇÖZÜME KAVUŞTU

HATSU, 2014 yılından bugüne kadar ALO 185 HATSU Çağrı Merkezi ve sosyal medya hesaplarına (Facebook, Twitter ve Instagram) iletilen 256 bin 967 adet içme suyu, 417 bin 094 adet atıksu ile yağmur suyu problemini de çözüme kavuşturduklarını kaydetti.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.