HARİTA DEĞİŞTİ TÜRKİYE “KIRMIZI” OLDU

HARİTA DEĞİŞTİ TÜRKİYE “KIRMIZI” OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle mücadelede gelinen son noktayı açıkladı. Buna göre çok yüksek riskli illerin sayısı 58’e yükseldiği için artık bu illerde sadece pazar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle mücadelede gelinen son noktayı açıkladı. Buna göre çok yüksek riskli illerin sayısı 58’e yükseldiği için artık bu illerde sadece pazar günü değil hafta sonunun tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Ayrıca geceleri saat 21.00 ile 05.00 saatleri arasında 81 ilin tamamında sokağa çıkılamayacak. Sadece bir ay önce 26 Şubat’ta çok yüksek riskli il sayısı 17 olarak açıklanmıştı.

Bugün yapılan 3,5 saatlik kabine toplantısı sonrasında yeni tedbirler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyuruldu. Erdoğan ayrıca Türkiye’yi, 81 ilin risk durumu için yeni renk sınıflandırmasıyla da tanımladı. Buna göre artık 100 bin kişiye düşen vaka sayısıüzerinden hesaplama ile değil, doğrudan “çok yüksek riskli” iller kırmızı, “yüksek riskli iller” turuncu, “orta riskli iller” sarı ve “düşük riskli iller” mavi ile kodlandı.

Geçtiğimiz haftalarda sadece Uşak düşük riskli olarak tek olma özelliği ile dikkat çekerken, Uşak bu hafta sarı renkli “orta riskli” kent haline geldi. Tüm Türkiye’de tek mavi nokta bu kez Şırnak’ta ortaya çıktı. Bugünkü haritada düşük riskli tek ilin Şırnak olması dikkat çekti.

KIRMIZI İLLERDE NE OLACAK?

Erdoğan “kırmızı” kategorideki çok yüksek riskli illerde sadece pazar günü değil artık cumartesi günleri de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını bildirdi. Ayrıca ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması gece 21.00 ve sabah 05.00 saatleri arasında haftanın her günü devam edecek. Akşamları sokağa çıkma kısıtlaması Ramazan ayı boyunca da geçerli olacak.

Son bir ay içerisinde illerin risk durumlarına göre değişimi şöyle oldu:

    İ L L E R                                         26 ŞUBAT 2021                             29 MART 2021

 

Çok yüksek risk:                                17                                                  58

Yüksek risk       :                                 22                                                  12

Orta risk           :                                 28                                                  10

Düşük risk        :                                 14                                                   1

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.