HAKKARİLİ MİNİK HİRA'NIN ANITKABİR HAYALİ GERÇEK OLDU

HAKKARİLİ MİNİK HİRA'NIN ANITKABİR HAYALİ GERÇEK OLDU

Atatürk’üçok seven ve babasına kardan Anıtkabir yaptıran Yüksekovalı minik Hira'nın hayali gerçek oldu. Hira Karahan ve ailesi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın daveti üzerine geldikleri...

Atatürk’ü çok seven ve babasına kardan Anıtkabir yaptıran Yüksekovalı minik Hira'nın hayali gerçek oldu. Hira Karahan ve ailesi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın daveti üzerine geldikleri Ankara'da Anıtkabir'i ziyaret etti. Atatürk'ü ziyaret ettiği için mutlu olduğunu belirten Hira, "Atatürk'ün hiç korkmadığını hissettim” sözleriyle duygularını dile getirdi.

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan ve Atatürk’ü çok seven 9 yaşındaki minik Hira, Anıtkabir’i görmeyi çok istiyordu. Babası Mehmet Şerif ise kızının bu merakını bir nebze olsun giderebilmek için ona kardan Anıtkabir yapmıştı. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, minik Hira’nın Anıtkabir’i ziyaret etmek istediğini öğrenince kendisini ve ailesini Ankara’ya davet etti. Minik Hira, annesi, babası ve küçük kardeşi Muhammed ile Ankara’ya geldi.

Hira’nın yanı sıra baba Mehmet Şerif ve anne Elif ile çocukları Muhammed Geylani Karahan ziyarete Aslanlı Yol'da yürüyerek başladı.

"ATATÜRK’ÜN HİÇ KORKMADIĞINI HİSSETTİM"

Aslanlı Yol’un ardından Atatürk’ün mozalesi önünde dua eden Hira ve ailesi, daha sonra nöbet tutan askerle fotoğraf çektirdi. Ziyaret sırasında basın mensuplarına duygularını anlatan 9 yaşındaki Hira, Atatürk'ü ziyaret ettiği için mutlu olduğunu belirterek "Atatürk'ün hiç korkmadığını hissettim. Atatürkümüz vefat etti, Sayın Hulusi Akar'a çok teşekkür ederim, şimdi o bizi koruyor” dedi.

Anıtkabir'e gelmenin hayali olduğunu, bunu gerçekleştirdiğini söyleyen Hira, "Babamın yaptığı kardandı ama biz gerçeğine geldik. Çok sevindik gerçeğine geldiğimize. Kardeşim de çok sevindi" diye konuştu.

Hakkâri'ye döndüğünde arkadaşlarına Anıtkabir'i anlatacağını söyleyen Hira, daha sonra "Düşmanların elinden bizi kurtaran sensin. Bu toprağı yeniden özenle kuran sensin. Adını büyük, küçük anıyoruz her zaman. Adı büyük Atatürk, anlışanlı kahraman" şiirinden dizeler okudu.

BABA ŞERİF KARAHAN: ÇOK DUYGULANDIK

Baba Mehmet Şerif Karahan da Anıtkabir'in kızı ve kendisi için çok değerli olduğunu söyledi.

Kardan Anıtkabir yaparken çok üşüdüğünü belirten baba Şerif Karahan, o gün yaptığının değerini şimdi anladığını ifade etti. Anıtkabir'i daha önce kendisinin de görmediğini dile getiren Karahan, "Anıtkabir'e geldik. Bizi kabul ettiler. Çok duygulandık gerçekten. Ben söyleyecek laf gerçekten bulamıyorum, çok duygulandım" dedi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı göreceği için de mutlu olduğunu, Bakan Akar’ı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu çok sevdiğini söyleyen Karahan, "Anıtkabir bence çok değerli. Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bizlere bu ülkeyi bıraktığı için kendisine minnettarız, onu saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz" diye konuştu.

Mehmet Şerif Karahan, kızı Hira'nın Anıtkabir'e geleceği için 3 gündür heyecandan uyuyamadığını da ifade etti. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.