GÜVENLİK SORUŞTURMASI TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

GÜVENLİK SORUŞTURMASI TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

Geçen hafta reddedilip Başkanlık Tezkeresi ile yeniden gündeme getirilen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Geçen hafta reddedilip Başkanlık Tezkeresi ile yeniden gündeme getirilen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

CHP Milletvekili Rafet Zeybek, yasa teklifinin yeniden görüşülmesi için “Meclis iradesine darbe” derken, CHP Milletvekili Ali Şeker, “Bu düzenlemenin bir tek hedefi var, kamuda biat etmeyen memurların varlığına son vermek, tüm muhalifleri sindirmek, devletten uzak tutmak” dedi.

Düzenleme ile ilk kez kamu görevine atanacak olanlarla ilgili güvenlik soruşturması ve arşiv taraması MİT, emniyet ve mülki idare amirliklerince yapılacak.

Görevlendirmeler için üyeleri atamayla belirlenecek bir komisyon kurulacak. Özellikle devletin güvenliği söz konusu olduğunda, gizlilik dereceli birimlerde çalışanlar detaylı bir arşiv taramasına tabi tutulacak.

Kanuna göre; kişinin adli sicil arama kaydı, hakkında dava ya da soruşturma olup olmadığı, memurluktan çıkarma cezası gibi sicile işlenen kayıtların varlığı incelenecek. Suç işleme amacıyla kurular örgütlerle iltisak ve irtibat detaylı bir şekilde kontrol edilecek. Soruşturmayı yapacak görevli, hukuka aykırı olarak kişisel veri sorgulaması yapamayacak.

Verilen önerge ile öğretmenler de güvenlik soruşturması yapılacak kamu görevlileri kapsamına alındı. Kişilerin birinci derece kan bağı olan akrabaları ile eşinin anne babası ise güvenlik soruşturması kapsamından çıkarıldı.

“KANIRTA KANIRTA” TARTIŞMASI

Görüşmeler devam ederken AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın Mersin Büyükşenir Belediyesi için kullandığı“Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi’ni aldık kanırta kanırta da köşebaşlarını tuttuğunuz büyükşehiri alacağız” sözleri tartışma yarattı. Bu sözlere CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Nasıl alacaksınız” diye tepki gösterdi. AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, “Sonraki seçimler için de rekabetçi bir şekilde sahada olmak isteriz sayın milletvekilimizin ifade ettiği de bu husustur” diye toparlamaya çalıştı. Özel, “Mersin’de belediye başkanımız yönetiyor, kimseye de köşe başı tutturduğu yok, siz belediyelerinizde köşe başı tutturuyorsanız o sizin değerlendirmeniz” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.