GÜRSEL TEKİN: İSTANBUL, TARİHİNİN EN BÜYÜK RANT VURGUNUYLA KARŞI KARŞIYA

GÜRSEL TEKİN: İSTANBUL, TARİHİNİN EN BÜYÜK RANT VURGUNUYLA KARŞI KARŞIYA

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İstanbul'un Çekmeköy ilçesindeki imar planlarına, "İstanbul, tarihinin gelmiş geçmiş en büyük rant vurgunu...

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İstanbul'un Çekmeköy ilçesindeki imar planlarına, "İstanbul, tarihinin gelmiş geçmiş en büyük rant vurgunu ile karşı karşıya kalmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı orman, askeri alan ve su havzası içerinde kalan 493.624 metrekare alanı imara açıyor. Böylece, İstanbul’un dev arazilerinden biri daha ranta kurban edilecek!” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, re’sen yaptığı imar planlarıyla İstanbul'da imar vurgunu yaptığını savunan Tekin, “İmar yapma tekniğine tümüyle aykırı biçimde; hiçbir kurumunun, sivil toplum örgütünün, meslek odalarının görüşleri alınmadan, İBB komisyonlarında ve İBB Meclisi'nde tartışılmadan, kapalı kapılar arkasında, ‘imar vurgunu’ yapılıyor. Vatandaşlarımız can derdinde, ancak iktidar hala rant derdinde” dedi.

"İSTANBUL'UN DEV ARAZİLERİNDEN BİRİ DAHA RANTA KURBAN EDİLİYOR"

Tekin konuyla ilgili bugün yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı orman, askeri alan ve su havzası içerinde kalan 493.624 metrekare alanı imara açıyor. Böylece, İstanbul’un dev arazilerinden biri daha ranta kurban edilecek! Bu planlarda Ömerli ve Elmalı Barajlarını korumak yok, tarım alanları, meralar, ormanlar yok. Bu plan bölgede yaşayan her bir canlının yaşam alanını daraltan, yaşamsal kaynaklarını elinden alan ve böylelikle yaşam hakkını gasp eden bir niteliği haiz. Bakanlık, beton lobilerini ihya edecek yeni bir planlamayı utanmadan ilan ediyor.”

“’TRT’YE BİNA YAPACAĞIZ’ GÖRÜNTÜSÜ ALTINDA, İSTANBUL BETON LOBİLERİNE PEŞKEŞÇEKİLİYOR”

Bu plan değişikliği ile birlikte, İstanbul’un anayasası olarak bilinen Çevre Düzeni Planı’nın bir kez daha ayaklar altına alındığını söyleyen Tekin, Çekmeköy de yapılacak bu düzenlemeyle bölgeye yeni nüfus ve yapı yoğunluğu getiriliyor. Söz konusu planlama çalışması neticesinde alanın TRT Kampüsü ve Uluslararasıİstanbul Film Platoları olması planlanmış. İşin özeti, ‘TRT Hizmet binası yapacağız, kamusal bir iş yapıyoruz’ görüntüsü altında, beton lobilerine İstanbul’un en değerli arazileri peşkeşçekiliyor. İmar çetelerinin rant odaklı planlarına geçit vermeyeceğiz. İstanbul’u hep birlikte koruyacağız” dedi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.