GÜBRE TOPTANCISI: FİYATLAR YÜZDE 80 ARTTI, ÇİFTÇİ EKİM YAPMAYIZ DİYOR

GÜBRE TOPTANCISI: FİYATLAR YÜZDE 80 ARTTI, ÇİFTÇİ EKİM YAPMAYIZ DİYOR

Gübre toptancısı, CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere’ye çiftçinin belini büken gübre fiyatlarını anlattı. Toptancı gübrenin geçen yıla göre yüzde 80’e varan oranda zamlandığını...

Gübre toptancısı, CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere’ye çiftçinin belini büken gübre fiyatlarını anlattı. Toptancı gübrenin geçen yıla göre yüzde 80’e varan oranda zamlandığını belirterek, “Çiftçi böyle giderse gelecek sene ekim yapmayız diyor. Ekim yapmazsa nereye gideceğini herkes çok iyi biliyor” dedi.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, çiftçinin ana girdi maliyetlerinden olan gübre fiyatlarınıöğrenebilmek için toptancıya gitti. “Gübre fiyatları oldukça yüksek, çiftçini alım gücü düştü” diyen toptancı, çiftçinin 200 kilo kullanacağıürününe 150 kilo gübre aldığını söyleyerek, “Gübre kullanmadığın zaman verim de düşer, gübrenin aynı zamanda kalitesi de düşer. Yıllardan beri topraklarımızı gübreye alıştırdık” dedi.

“FİYATLAR YÜZDE 80’E VARAN ORANDA ARTTI”

Toptancı, geçen yıl 2 bin lira olan gübre fiyatlarının 3 bin 200 liraya kadar çıktığını belirterek, “Taban fiyatları oldukça yüksek” diye ekledi. Gübre fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 80’e yakın oranda arttığını altınıçizen toptancı, “Bu da çiftçiyi mağdur ediyor. Çiftçi böyle giderse gelecek sene ekim yapmayız diyor. Ekim yapmazsa nereye gideceğini herkes çok iyi biliyor. Yağışlar da azaldı, verim de düştü. Mutlaka çiftçinin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

“DOLARLA GIDA GELİR”

Çiftçini desteklenmemesi halinde gelecekte Türkiye’nin dışa bağımlı hale geleceğini vurgulayan çiftçi, dolar bazında alınacak gıdanın ülkeyi daha da zora sokacağını ekledi. Toptancı, Adıyaman’da en verimli topraklara inşaat yapıldığını da aktardı.

“BAĞ-KUR’LARINI BİLE ÖDEYEMİYORLAR”

Tutdere, Adıyaman’da gübre toptancısının yanında diğer esnafları da ziyaret ettiğini anlatarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Esnafımız kendi BAĞ-KUR’larını yatıramadığını, bu nedenle de sağlık hizmetlerini alamadıklarını söylüyorlar. Pandemi sürecinde iktidarın esnafa yeteri kadar destek vermediğini sahada, özellikle bir bir esnafları ziyaretimizde görüyoruz. Türkiye’nin orta direği esnaftır. Esnaf yeteri kadar desteklenmezse önümüzdeki süreç çok daha sıkıntılı olacaktır. Çünkü artık esnafın dayanacak gücü kalmamıştır.”

“GİRDİ FİYATLARI ÇİFTÇİNİN BELİNİ BÜKTÜ”

“Esnafımız tüm gübrelerde fiyatlarda geçen yıla oranla yüzde 80’e varan artış olduğunu, çiftçini tarlasını gübre atamadığını söyledi. Eğer tarlada gübre eksikse ürün de eksiktir. Tarımda girdi fiyatlarının pahalılığı Adıyaman’da da çiftçimizin belini bükmüştür.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.