GAZİANTEP VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA: "BİBER GAZI KULLANAN PERSONEL AÇIĞA ALINDI"

GAZİANTEP VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA: "BİBER GAZI KULLANAN PERSONEL AÇIĞA ALINDI"

Gaziantep Valiliği, camide “itikaf ibadeti” yapmak isteyenlerin polis ve bekçilerin biber gazlı müdahalesi ile camiden çıkartılıp gözaltına alınmaları ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada...

Gaziantep Valiliği, camide “itikaf ibadeti” yapmak isteyenlerin polis ve bekçilerin biber gazlı müdahalesi ile camiden çıkartılıp gözaltına alınmaları ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada olayda “Alparslan Kuytul gönüllerinin” rol aldığına dikkat çekilerek, emniyet görevlilerinin camiyi boşaltmaları isteğine karşı gelindiği belirtilerek, “Polise mukavemet gösteren kişiler hakkında tehdit, hakaret, sokağa çıkma yasağı ihlali ve sosyal mesafe kuralına riayet etmemekten adli ve idari işlem başlatılmıştır. Cami içerisinde biber gazı kullanması herkes gibi bizleri de üzmüş olup, ilgili personel açığa alınmıştır” denildi.

Gaziantep’te üç camide itikaf ibadeti yapmak isteyenlerin polis ve bekçilerin biber gazlı müdahalesi ile camiden çıkarılarak gözaltına alınmasına ilişkin Gaziantep Valiliği’nden yazılı açıklama yapıldı. Valilik açıklamasında olayda camide salgın tedbirlerini gerekçe göstererek ibadet etmelerine izin verilmeyen grup için “daha önce haklarında muhtelif tarihlerde terör nedeni ile soruşturma yapılan ve kendilerini ‘Alparslan Kuytul Gönüllüleri’ olarak adlandıran kişilerdir” denildi.

“POSTAL İLE CAMİYE GİRİLMEDİ”

Valilik, biber gazlı müdahaleyi kabul ederken, cami içerisine postalla girildiğini yalanlayarak, “Olay ile ilgili bir emniyet personelinin biber gazı ile müdahalede bulunduğu tespit edilmiştir. Cami içerisine emniyet personeli tarafından postal ile girildiği iddiaları gerçeği yansıtmamakta olup, müdahale cami girişinde yapılmıştır” dedi.

“DEVLETE KARŞI SİVİL İTAATSİZLİK BAŞLATTIKLARINI SÖYLEYEREK”

Gaziantep Valiliği’nin açıklamasışöyle:

“Daha önce haklarında muhtelif tarihlerde terör nedeni ile soruşturma yapılan ve kendilerini ‘Alparslan Kuytul Gönüllüleri’ olarak adlandıran kişiler, 2 Mayıs 2021 günü yatsı namazına müteakip 21.30 sularında üç tane camide 76 şahıs Ramazan ayı süresince itikafta bulunmak üzere toplanmış ve cami imamlarının tüm uyarılarına rağmen ısrarla camiyi terk etmeyeceklerini beyan etmişlerdir. Bunun üzerine cami görevlileri tarafından emniyet güçlerinden yardım istenmiştir.

Bu şahısların camiden çıkmama konusunda direnmeleri, devlete karşı sivil itaatsizlik başlattıklarını söyleyerek devlete, diyanete ve benzeri kurumlara ağza alınmayacak galiz küfürler etmeleri neticesinde, şahıslar kademeli güç kullanmak suretiyle gözaltına alınmış, olaya karışarak polise mukavemet gösteren kişiler hakkında tehdit, hakaret, sokağa çıkma yasağı ihlali ve sosyal mesafe kuralına riayet etmemekten adli ve idari işlem başlatılmıştır.

“BAŞVURU YAPILMAMIŞTIR”

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yayımlanan genelge kapsamında ‘Cami cemaatinden itikafa girmek isteyenlerin talepleri, cami görevlileri tarafından müftülüklere yazılı olarak bildirilecek, müftülükler mülki amirin onayıyla itikafa girilecek camileri belirleyecek ve ilan edecektir” hükmü amir olup, 2019 yılında Gaziantep ilimizde toplam 143 cami itikafa girilebilecek mabet olarak belirlenmiş, bunlardan 27 tanesinde 174 vatandaşımız itikafa girmiştir. 2020 yılında pandemi nedeniyle herhangi bir talep olmamış ve camilerde itikafa girilmemiştir.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 30.04.2021 tarihli genelgesi kapsamında itikafa girmek isteyen vatandaşların bu ibadetlerini evlerinde yapabilecekleri tavsiye edilmiştir. Bu yıl kaymakamlıklara, Müftülüğe ya da din görevlilerine itikafa girmek ile ilgili herhangi bir başvuru yapılmamıştır.

“AMAÇLARI İBADET ETMEK DEĞİL, SİVİL İTAATSİZLİK YAPMAKTIR”

Bu provokasyonu yapan kişiler daha önce haklarında çeşitli defalar terör soruşturması yapılan Alparslan Kuytul yandaşlarıdır ve amaçları ibadet etmek değil, sivil itaatsizlik yapmaktır.   

Müdahale edilen camide itikafa girmek isteyen vatandaşların o mahallede ikamet etmedikleri tespit edilmiş olup, organize bir şekilde şehrin farklı bölgelerinden toplanarak olay çıkarttıkları anlaşılmıştır.

Pandemi öncesinde bahse konu üç cami, itikafa izin verilen camiler arasında iken hiç kimse tarafından itikafa girme talebinde bulunulmamıştır.

Bu camilerin fiziki imkanları göz önünde bulundurulduğunda 30 kişinin aynı anda itikafa girmesi pandemi şartları açısından da uygun değildir.

Caminin içerisine emniyet mensupları asla ayakkabı ile girmemişlerdir.

“GAZ KULLANAN PERSONEL AÇIĞA ALINMIŞTIR”

Zor kullanma şartları oluşmasına rağmen bir emniyet mensubunun cami içerisinde biber gazı kullanması herkes gibi bizleri de üzmüş olup, ilgili personel açığa alınmıştır.” 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.