ESKİŞEHİR’DE “YAŞAM HAK ORMANI” AÇILDI: "ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN İSİMLERİ YAŞAYACAK"

ESKİŞEHİR’DE “YAŞAM HAK ORMANI” AÇILDI: "ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN İSİMLERİ YAŞAYACAK"

Eskişehir’de, 22 kez suç duyurusunda bulunduğu Yalçın Özalpay tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan'ın ve öldürülen diğer kadınların anısına “Yaşam Hak Ormanı” açıldı. CHP...

TUĞÇE BİÇER - KEMAL SEVİNDİRİCİ 

Eskişehir’de, 22 kez suç duyurusunda bulunduğu Yalçın Özalpay tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan'ın ve öldürülen diğer kadınların anısına “Yaşam Hak Ormanı” açıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Arslan’ın annesi Meral Sondikme’nin de katıldığı açılış töreninde Arslan adına çam ağacı dikildi.

CHP Kadın Kolları, “Yaşam Hak” projesi ziyaretleri kapsamında Eskişehir’de. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen Odunpazarı ilçesinde erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlar anısına “Yaşam Hak Ormanı” açılışına katıldı. Açılışta, hakkında 22 kez suç duyurusunda bulunduğu Yalçın Özalpay tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan anısına çam ağacı dikildi. Öldürülen kadınların isimlerinin yazılı olduğu armalar başka bir ağaca asıldı. Törene, Arslan’ın annesi Meral Sondikme ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da katıldı.

"ARSLAN KATLEDİLDİĞİNDE ÇANTASINDAN ÇIKAN NOTTA "BENİÖLDÜKTEN SONRA MI KORUYACAKSINIZ" YAZIYORDU"

Nazlıaka yaptığı konuşmada, Ayşe Tuba Arslan'ın katledildiği esnada çantasından 23. dilekçesinin çıktığını hatırlatarak “Çantasında bir de not vardı. "Beni öldükten sonra mı koruyacaksınız?" diyordu. O, yaşamdan koparıldıktan sonra, onun adını yaşatmak için buradayız” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen ise CHP Kadın Kolları'nın Türkiye'nin 81 ilinde kadına yönelik şiddeti bitirmek için yola çıktığını belirterek şunları söyledi:

“Hepimizi yıkan ve hepimizi tekrar iktidarı, devletin makamlarının kadına karşışiddete yönelik aldığıönlemleri sorgulamaya iten bir olayı anmak için bir araya geldik. Kadın kollarımızın çok değerli bir çalışması var. Kadın kollarımız, Türkiye'nin neresinde olursa olsun şiddete uğrayan kadınlara psikolojik ve hukuki destek veriyor. Bir yandan da Türkiye'nin 81 ilinde kadına yönelik şiddete "son" demek için, kadınlarla kucaklaşıp bir araya gelebilmek için bu projeyi başlattı. Bizler de "Yaşam Hak otobüsü" ile yola çıktık. İlk durağımız Eskişehir. Bundan sonra 81 ilde CHP'li kadınlar İstanbul Sözleşmesi'ni ve eşitliği savunmak için yollarda olacaklar. Bir kadını daha kaybetmeyelim diye mücadelemizi sürdürmeye söz veriyorum.”

Katledilen Ayşe Tuba Arslan'ın annesi Meral Sondikme ise bu süreçte CHP'li kadınların kendisine son derece destek olduğunu vurgulayarak, "Ayşe Tuba benim öz kızım. 11 Ekim'de bir katil tarafından parçalanarak yaşantısı yok oldu. Kızıma nasıl kıydılarsa Allah da onları nasıl biliyorsa öyle yapsın. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt'un, CHP'li kadınların çok desteği var. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Allah onların hiçbirine acı vermesin" diye konuştu.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.