Esenyurt’ta Göç Konulu Çalıştay Yapılacak

Esenyurt’ta Göç Konulu Çalıştay Yapılacak

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) MarmaraBölgesi sorumluları, Esenyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer’i makamındaziyaret etti. Göç yönetiminin konuşulduğu ziyarette, ilçedeki sığınmacılar vegeçici koruma talebinde olan misafirlerle ilgili yapılacak çalışmalarıdeğerlendirmek üzere bir “göç çalıştayı” yapılması kararı alındı.

Esenyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, BirleşmişMilletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Marmara Bölgesi heyeti ile göçkonusunu görüşmek üzere bir araya geldi. Esenyurt’ta göç yönetiminde neleryapılabileceğinin konuşulduğu görüşmeye UNHCR Marmara Bölge Sorumlusu veİstanbul Saha Müdürü Elif Selen Ay, UNHCR Saha Sorumlu Müdürü Muhammed FatihAlkaddah, UNHCR Kıdemli Koruma Sorumlusu Selçuk Şanata katıldı. Heyet ileyapılan görüşmelerde göç yönetimi, sığınmacılara yönelik projeleresağlanabilecek uluslararası destekler, toplumsal uyum çalışmaları gibi konularkonuşuldu. Görüşmelerde ayrıca sığınmacılar ve geçici koruma talebindebulunanlar başta olmak üzere Esenyurt’ta göçün tüm yönlerinin tartışılacağı birçalıştay yapılması kararı alındı.

“ToplumsalBarışa Katkı Sağlayacak Çalışmalar Yapmalıyız”

Sığınmacılar konusunda uluslararası kuruluşlarla iş birliğiniönemsediğini söyleyen Başkan Özer, “Sığınmacı sorunu öncelikle devletin kendiiç hukukuyla çözmesi gereken bir konu ama aynı zamanda uluslararası hukuku dailgilendiren bir durum. Toplumda özellikle Suriyelilere karşı bir direnç var.Vatandaşlar, onların burada işlerine, aşlarına engel olduğunu düşünüyor.Siyasiler de bunu bir propaganda aracı olarak kullanıyor. Bu durum da halkınSuriyelilere tepki göstermelerine neden oluyor ve hatta bu tekiler ırkçılığakadar gidiyor. Biz istiyoruz ki uluslarası kuruluşlarla iş birliği yapalım vebu konuda sizden katkı alalım. Sizin gelişiniz bizi bu anlamda mutlu etti.Çözüm odaklı olmak istiyoruz. Göç ve sığınmacı meselesiyle ilgili bir çalıştayyapalım. Sığınmacılarla ilgili sosyal uyum konularını, bize ayni ve nakdiyardım yapabilecek Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kurumların verebileceğidestekleri konuşalım. İlçemizde bu konuyla ilgili toplumsal bilinç yaratacak vetoplumsal barışı sağlayacak bir takım çalışmalar yapalım” dedi.


hpmj1eqfygkdtudst9alecrp.jpg

a5hlrw9qlpvyocfzcanbeh03.jpg

zuwxyd0I4o3j82q1vmpecnqx.jpg

mjpxt6qfgt2osdk4jpalrvuk.jpg

sfrfngcavdm1gzbpedzkcqt6.jpg

jpctrb7zdo1xgs0eyre2v3cl.jpg

tnqaposjw5hvrume12axqdgd.jpg

kIg685sr4clx3bhkzgj0tfju.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.