ERMENİ VE KATOLİK MEZARLIĞININ BULUNDUĞU BELİRTİLEN TARİHİ ALANA İNŞAAT YAPILMASINA CHP’Lİ HAKVERDİ’DEN TEPKİ: “ TARİHE İHANET EDİYORLAR”

ERMENİ VE KATOLİK MEZARLIĞININ BULUNDUĞU BELİRTİLEN TARİHİ ALANA İNŞAAT YAPILMASINA CHP’Lİ HAKVERDİ’DEN TEPKİ: “ TARİHE İHANET EDİYORLAR”

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Ankara’nın Ulus İlçesi’ndeki, Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğu tarihi alana beton dökülerek, inşaat yapıldığını belirterek, "Tarihe...

MEHTAP BELEN

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Ankara’nın Ulus İlçesi’ndeki, Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğu tarihi alana beton dökülerek, inşaat yapıldığını belirterek, "Tarihe ihanet, mezarlıklara büyük saygısızlıktır” dedi. AK Parti iktidarın süresince çok sayıda tarihi ve doğal dokunun tahrip edildiğini öne süren Hakverdi, “Kendi tarihine, medeniyetine saygı duymayan insanlar yerli ve milli olamazlar ve bu ülkeyi sevdiklerini de düşünmüyoruz” diyerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından inşaatın bir an önce durdurulmasını istedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde Melih Gökçek tarafından, tarihi iller binasının yıkılarak, yeni binanın Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğu tarihi alana yapılmaya başlandığını kaydeden Hakverdi ANKA’ya yaptığı açıklamada,  “İnşaat alanında mezar kalıntıları ve tarihi eserler çıkmasına rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığımız bütün uyarılara duyarsız ve sessiz kalmayı tercih etti. Kendi tarihine, medeniyetine saygı duymayan insanlar, yerli ve milli olamazlar. Bu ülkeyi de sevdiklerini düşünmüyoruz” dedi.

"46 DÜKKAN YAPMAK İÇİN, MEZARLIĞIN BULUNDUĞU TARİHİ ALANA BETON DÖKÜYORLAR"

AKP döneminde birçok doğal tarihi doku üzerine beton döküldüğünü vurgulayan Hakverdi, “Anadolu, geçmişten bu güne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Bu toprakları bu kadar kıymetli yapan değerlerden biri de, üzerinde yaşamış olan halkların, bu topraklar üzerinde bıraktığı izlerdir. Gelecek kuşaklara bırakılan bu izlere saygı duymak ve sahip çıkmak, bir insani görev olduğu gibi, cumhuriyetimizin de kuruluşundan beri taşıdığı hassasiyetler arasındadır. Ancak maalesef AKP döneminde bu hassasiyet ortadan kaybolmuş ve birçok doğal tarihi doku üzerine beton dökülmüştür. Üzerine 46 dükkân yapmak için, içinde mezarlığın da bulunduğu bu tarihi alana beton dökmek tarihi ve kültürel mirasa ihanet etmektir. Bu doğrultuda gerekli hassasiyetleri göstererek, bir an önce bu alanda oluşacak tahribatın önüne geçmek ve bu alanı koruma altına almak gerekmektedir” dedi.

"TARİHE İHANET EDİP, MEZARLIKLARA SAYGISIZLIK YAPIYORLAR"

“Ankara’da tarihi eserler ile Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğu alana yapılan inşaat, tarihe ihanet, mezarlıklara büyük saygısızlıktır” sözleri ile tepkisini dile getiren CHP’li Hakverdi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. 

Hakverdi, soru önergesinde “Ankara Ulus’ta bulunan tarihi İller Bankası binası, Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla yapılmış, Cumhuriyetimizin ilk yıllarına da tanıklık etmişönemli bir eserdi. Bu tarihi bina 2017 yılında, Melike Hatun Cami’nin inşaatının genişletilmesi amacıyla, tüm itirazlara rağmen yıkıldı. Melike Hatun Camii’nin arkasında, İller Bankası’nın yeniden yapılması için ayrılan parselde yürütülen çalışmalar sırasında, insan kemiklerine rastlandı. Bu alanda bulunan kemikler Anadolu Medeniyetler Müzesi ekipleri tarafından inceleme altına alınmıştır. Öte yandan; tarihi kaynaklarda bu bölge, Ermeni ve Katolik Mezarlığı olarak geçmekte. İlgili parselin tapu kayıtları sorgulandığında, bu alanda kilise ve hamamın bulunduğu tarihi eserler görülmesine rağmen; alandaki inşaat çalışmaları hala devam etmektedir” diyerek, Bakan Kurum’dan inşaat çalışmalarının bir an önce durdurulmasını istedi.

 

 

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.