ERDOĞAN: "SEÇİM ÖNCESİNE KADAR FAİZİN DÜŞTÜĞÜNÜ, KURDA DA İYİLEŞMENİN OLDUĞUNU GÖRECEĞİZ"

ERDOĞAN: "SEÇİM ÖNCESİNE KADAR FAİZİN DÜŞTÜĞÜNÜ, KURDA DA İYİLEŞMENİN OLDUĞUNU GÖRECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz, inşallah seçim öncesine kadar ciddi manada bu faizin düştüğünü, faizin düşüşü sebebiyle kurda da ciddi bir olumlu...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz, inşallah seçim öncesine kadar ciddi manada bu faizin düştüğünü, faizin düşüşü sebebiyle kurda da ciddi bir olumlu iyileşmenin olduğunu hep birlikte göreceğiz. Buna enflasyon da dahil" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TV kanallarının ortak yayınında ekonomiye dair açıklamalar yaptı. Erdoğan, "Türkiye, ne zaman yüksek faiz kıskacından çıkmak için adım atmışsa döviz kuru üzerinden manipülatif bir baskıyla hep karşı karşıya kalmıştır. Ülkemizin bu yolla bir cendereye sokulmak istenmesi bizim tarafımızdan engellenmiştir" mesajını verdi. Erdoğan, erken seçim olmayacağına, seçimlerin Haziran 2023'te yapılacağına dikkat çekti.

Erdoğan'ın özetle şöyle konuştu:

"FAİZİ ŞU ANDA DÜŞÜRÜYORUZ, ENFLASYONUN DA DÜŞTÜĞÜNÜ HEP BİRLİKTE GÖRECEĞİZ"

"Faizi düşürmek suretiyle biz yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme... Bu dört tane ana başlık bize büyümeyi getirecek. Bizim tahminimiz asgari 10, ama 10'un üzerine de çıkabilir. Yıl sonu itibariyle enflasyonda da kendisini zaten gösterecek. Faiz sebep, enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşürüyoruz, enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz. 

"BÜYÜMEYİ İSTİKRARSIZ HALE GETİRMELERİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ, BU SARMALDAN ÇIKACAĞIZ"

Zengini zengin yapan model faizciliktir. Faiz, zengini daha zengin yapar; fakiri de daha fakir yapar. Özellikle Türkiye, ne zaman yüksek faiz kıskacından çıkmak için adım atmışsa döviz kuru üzerinden manipülatif bir baskıyla hep karşı karşıya kalmıştır. Ülkemizin bu yolla bir cendereye sokulmak istenmesi bizim tarafımızdan engellenmiştir. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Burada ifade ettiğimiz oyun şu: Kur-faiz spekülasyonuyla karşı karşıyayız. Dolayısıyla bu spekülasyonu ancak biz engelleriz. Yüksek faiz kazancı için kısa vadeli olarak ülkeye giren fonlar var -sıcak para diyoruz buna- ve bu sıcak para döviz kurunu geçici olarak düşürebilir. Ama bizim için bu ideal olan değildir. Bir süre sonra, bu fonlar yüksek faiz kazancını alıp düşük kurdan tekrar dövize dönerken kur yeniden yükselir. Yükselen kuru düşürmek için her seferinde daha yüksek faiz vermek gerekir. Sürekli tekrarlanan bu süreç ülkenin kaynaklarını küresel sermayeye aktaran ve ekonomiyi bağımlı hale getiren bir kısır döngüdür. Şu anda da bunu yaşıyoruz aslında. Kur-faiz-enflasyon sarmalına böyle sokulduk. Biz de "kur-faiz-enflasyon sarmalında yaşamayacağız" diyoruz ve yatırımı, üretimi engellemelerine de müsaade etmeyeceğiz. Büyümeyi istikrarsız hale getirmelerine müsaade etmeyeceğiz ve biz bu sarmaldan çıkacağız.

"YABANCI YATIRIMCILAR İÇİN UZUN VADELİ YATIRIMLARIN ARTIK ZAMANIDIR"

Türkiye'nin güçlü ekonomik dinamiklerine güvenen yabancı yatırımcılar için uzun vadeli yatırımların artık zamanıdır. Son zamanlarda Türkiye ekonomisinin sunduğu bu fırsatları gören önemli yabancı yatırımcıların büyük ölçekli yatırımlar için harekete geçtiğini görüyoruz. Türkiye'ye uzun vadeli yatırım yapanlar her zaman kazanmıştır, bundan sonra da kazanacaktır. Bizim derdimiz kur-faiz sarmalı değil. Tam aksine yatırımı yapacak güçlü yatırımcıları biz arıyoruz. Yeter ki bize güven veren yatırımcı olsun. Biz, yeni ekonomi modeliyle artık yüksek faiz vererek sıcak para çekme politikasını elimizin tersiyle itiyoruz. Düşük faizle yeni yatırımları, üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz. 

"SEÇİM ÖNCESİNE KADAR FAİZİN DÜŞTÜĞÜNÜ, KURDA DA İYİLEŞMENİN OLDUĞUNU GÖRECEĞİZ"

Biz, inşallah seçim öncesine kadar ciddi manada bu faizin düştüğünü, faizin düşüşü sebebiyle kurda da ciddi bir olumlu iyileşmenin olduğunu hep birlikte göreceğiz. Buna enflasyon da dahil. Hep söylediğim tezimi de tekrar ediyorum. Enflasyon neticedir, faiz sebeptir. Bunu da neticesiyle göreceğiz. Tabii ki takvim veremem ama muhalefetin faiz indirimi konusundaki itirazları bizim doğru yolda olduğumuzun teyididir.

"ENERJİDE FİYATLARIMIZ AVRUPA'YLA MUKAYESE EDİLEMEYECEK KADAR UCUZ"

Enerjide, doğal gazda Avrupa'yla mukayese edilemeyecek derecede fiyatlarımız ucuz. Bu gerçeği muhalefet görmek istemiyor. Biz ise bu kadar ucuz fiyatla doğal gazı, enerjiyi verirken yalan yanlış her türlü haberleri uyduruyorlar. Biz, yalancıyla nereye kadar bu şekilde yarışacağız? Benim de bir huyum var, yalanla bunları mukabele etmek değil. Biz rakamları konuşturuyoruz. Mesela biz hanelere doğal gazı dörtte bir, elektriği ise yarı fiyatına veriyoruz. Biz vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz.

"VATANDAŞLARIMIZ HAZİRAN 2023'TE SANDIĞA GİDECEK VE TERCİHİNİ AK PARTİ'DEN YANA KULLANACAKTIR"

Millete hayrı olmayanlar, gündemi seçimle meşgul ederek sözüm ona siyaset yaptıklarını sanıyorlar. Küresel gelişmelere bağlı olarak, bütün bu döviz hareketliliğini bahane ederek seçim çağrısında bulunanlar son olarak halkı sokağa çıkmaya çağırdılar. Bunların geçmişten beri alışkanlığı budur. Birkaç marjinal grubun çağrısına sağduyulu olan halkımız itibar etmediği gibi, güvenlik güçlerimiz de halkı kışkırtanlara karşı gerekli işlemleri başlattı. Ben milletime verdiği sözü tutan bir siyasetçiyim. AK Parti sözünde duran kadrolardan müteşekkil bir parti. Cumhur İttifakı da sözün erlerinin kurduğu bir ittifaktır. İnşallah vatandaşlarımız Haziran 2023'te sandık başına gidecek ve tercihini yine AK Parti ve Cumhur İttifakı'ndan yana kullanacaktır."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.