ERDOĞAN: MİLYARLARCA İNSANIN İLK DOZ AŞIYA DAHİ ERİŞEMEMESİİNSANLIK ADINA ENDİŞE VERİCİ BİR DURUMDUR

ERDOĞAN: MİLYARLARCA İNSANIN İLK DOZ AŞIYA DAHİ ERİŞEMEMESİİNSANLIK ADINA ENDİŞE VERİCİ BİR DURUMDUR

BM tarafından düzenlenen "Covid-19 ve Sonrasında Kalkınmanın Finansmanı" başlıklıçevrimiçi etkinliğe video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgının küresel sistemdeki çarpıklıkları...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler tarafından devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla düzenlenen "Covid-19 ve Sonrasında Kalkınmanın Finansmanı" başlıklıçevrimiçi etkinliğe video mesaj gönderdi. Erdoğan, mesajında salgının küresel sistemdeki çarpıklıkları ifşa ettiğini, salgınla daha da belirginleşen adaletsizliğin aşı meselesi ile çok daha vahim bir hal aldığını söyledi. Erdoğan, "Dünya genelinde halen 100’e yakın ülkenin aşıya henüz ulaşamadığını görüyoruz. Bir tarafta nüfusunun neredeyse tamamına yakınını aşılamışülkeler varken diğer tarafta milyarlarca insanın ilk doz aşıya dahi erişememesi insanlık ve insani değerler adına endişe verici bir durumdur" dedi. 

Aşıya adil erişimin güvence altına alınmadan salgının sona ermeyeceğine dikkat çeken Erdoğan, "Yerli aşıçalışmalarımız tamamlandığında aşımızı en uygun şartlarda tüm insanlığın kullanımına sunmayıöngörüyoruz" diye konuştu. 

“YERLİ AŞI TAMAMLANDIĞINDA TÜM İNSANLIĞA SUNMAYI ÖNGÖRÜYORUZ”

Türkiye'nin salgın döneminde 157 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi yardım yaptığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bir yılı geride bıraktığımız Covid-19 salgını küresel sorunlar karşısında tüm insanlığın kaderinin ortak olduğunu gözler önüne sermiştir. Türkiye olarak bu mücadelede en baştan beri küresel dayanışma ve uluslararası iş birliğini güçlendirmeye gayret ettik. Bu anlayışla 157 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi yardım ve destek sağladık. Özellikle Afrikalı kardeşlerimizi bu zorlu günlerinde yalnız bırakmadık. 2009-2019 döneminde sadece en az gelişmişülkelere yönelik 2,5 milyar doların üzerinde resmi kalkınma yardımında bulunduk. Covid-19 salgını bizim hemen hemen her platformda dile getirdiğimiz küresel sistemdeki çarpıklıkları bir kez daha ifşa etmiştir. Dünyanın en zengin ülkelerini dahi hazırlıksız yakalayan küresel salgın az gelişmişülkelerde ciddi yıkımlara neden olmuştur. Salgınla beraber daha da belirginleşen adaletsizlik aşı meselesi ile çok daha vahim bir hal almıştır. Dünya genelinde halen 100’e yakın ülkenin aşıya henüz ulaşamadığını görüyoruz. Bir tarafta nüfusunun neredeyse tamamına yakınını aşılamışülkeler varken diğer tarafta milyarlarca insanın ilk doz aşıya dahi erişememesi insanlık ve insani değerler adına endişe verici bir durumdur. Aşıya adil erişim güvence altına alınmadan salgının sona ermeyeceği ve ekonomik toparlanmanın gerçekleşmeyeceği ortadadır. Kendi vatandaşlarını aşılayacak miktarda doza ulaşan ülkelerin fazla aşılarını ihtiyaç sahibi ülkelere ulaştırması gerekiyor. Yerli aşıçalışmalarımız tamamlandığında aşımızı en uygun şartlarda tüm insanlığın kullanımına sunmayıöngörüyoruz.

"IMF’NİN GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİN HAKLI BEKLENTİLERİNİN KARŞILANMASINI ÜMİT EDİYORUM"

"Ekonomik toparlanmanın korumacı refleksler yerine iş birliğine ve dayanışmaya dayalı bir anlayışla yürütülmesi de önemlidir. G-20’de de gündeme gelen özel çekme hakları tahsisatı konusundaki adımların bir an önce sonuçlanması gerektiğini düşünüyorum. IMF’nin 16. Genel Kota Gözden Geçirmesi çalışmalarında gelişmekte olan ülkelerin haklı beklentilerinin karşılanmasınıümit ediyorum. Likidite imkanlarının güçlendirilmesi ile birlikte düşük gelirli ülkelerin borç yüklerinin hafifletilmesine önem atfediyoruz. G-20 borç erteleme girişimi salgının etkilerini en aza indirmek adına hayata geçirdiğimiz önemli bir adımdır. Borç erteleme girişiminin 2021 yılının tamamını kapsayacak şekilde ikinci kez uzatılmasında fayda görüyoruz."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.