ERDOĞAN: "HALKIMI FAİZE EZDİRMEYECEĞİM"

ERDOĞAN: "HALKIMI FAİZE EZDİRMEYECEĞİM"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nde, “Ben, vatandaşımı, halkımı faize ezdirmeyeceğim....

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nde, “Ben, vatandaşımı, halkımı faize ezdirmeyeceğim. Biz, kararlı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz ve milletimizi, vatandaşımızı faize ezdirmeyeceğiz ve inşallah en kısa zamanda da enflasyon aşağıya inmeye başlayacak. Çünkü faiz sebep, enflasyon neticedir; bu da benim tezimdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi kapsamında Afrikalı gençlerle bir araya geldi. Türkiye’deki çeşitli üniversitelerde okuyan Afrikalı gençler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çeşitli sorular yöneltti.

“FAİZE KARŞIYIM”

Faize ilk günden beri karşı olduğunu söyleyen Erdoğan, “Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olarak, faize karşı olduğumu bu göreve geldiğimden beri hep söyledim. Niçin? Çünkü faiz zengini daha zengin yapar, fakiri daha fakir yapar. Eninde sonunda biz, bu enflasyonu, göreve geldiğimde nasıl düşürdüysek, ta 4 puana kadar indirdik yine indireceğiz, yine düşüreceğiz. Ama ben, vatandaşımı, halkımı faize ezdirmeyeceğim” dedi.

Dünya genelinde de enflasyonun çok ciddi bir sıkıntı olduğunu belirten Erdoğan, “Türkiye'de de faizciler ne yazık ki bu işi hala savunmanın gayreti içerisinde. Ben de diyorum ki biz, kararlı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz ve milletimizi, vatandaşımızı faize ezdirmeyeceğiz ve inşallah en kısa zamanda da enflasyon aşağıya inmeye başlayacak. Çünkü faiz sebep, enflasyon neticedir; bu da benim tezimdir” diye konuştu.

"KITADAKİ YATIRIMLARIMIZ 6 MİLYAR DOLARI AŞIYOR"

Afrika ülkeleriyle olan ekonomik ilişkilerin eşit ortaklık temelinde inşa edildiğini vurgulayan Erdoğan, “Türk firmaları, Afrika genelinde toplam değeri yaklaşık 70 milyar doları geçen bin 150'den fazla proje üstleniyor. Kıta çapındaki yatırımlarımızın değeri 6 milyar doları aşıyor. On binlerce Afrikalı kardeşimiz, bu şirketlerimizde istihdam ediliyor. Birlikte kazanmanın bereketine inanan bir millet olarak, inşallah bundan sonra da ilişkilerimizi bu eksende ilerletmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.