ERDAL EREN’İN AVUKATINDAN BAKAN SOYLU VE EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU: SUÇİŞLEMEYE TEŞVİK ETTİLER

ERDAL EREN’İN AVUKATINDAN BAKAN SOYLU VE EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU: SUÇİŞLEMEYE TEŞVİK ETTİLER

12 Eylül askeri cuntasının 17 yaşındayken idam ettiği Erdal Eren’in avukatıİsmail Sami Çakmak, toplumsal olaylarda cep telefonuyla görüntü alınmasını engelleyen genelge nedeniyle İçişleri...

12 Eylül askeri cuntasının 17 yaşındayken idam ettiği Erdal Eren’in avukatıİsmail Sami Çakmak, toplumsal olaylarda cep telefonuyla görüntü alınmasını engelleyen genelge nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş hakkında suç duyurusunda bulundu. Çakmak, Soylu ve Aktaş’ın “kanunsuz ve konusu suç teşkil eden emir verdiğini, suç işlemeye teşvik ettiğini ve suçu örtüğünü” ileri sürdü.

12 Eylül askeri cuntasının idam ettiği 17 yaşındaki Erdal Eren’in avukatıİsmail Sami Çakmak, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün toplumsal olaylarda görüntü alınmasını engelleyen genelgesiyle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Çakmak suç duyurusu dilekçesinde, Soylu ve Aktaş’ın  “kanunsuz ve konusu suç teşkil eden emir verdiğini, suç işlemeye teşvik ettiğini ve suçu örtüğünü” kaydederek, söz konusu genelgenin 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlamalarıöncesinde yayımlanmasının "manidar" olduğuna dikkat çekti.

Çakmak, Aktaş hakkında “Bir genelge ile suç yaratmaya kalkışan bu genel müdürün hangi akla hizmet ettiğini bilemiyorum ama şikayet ettiğimiz genel müdürün şikayetimize konu genelgesi, suç işlemeye teşvik edici ve suçu örtmeyi amaçlayan bir nitelik ve içeriktedir” değerlendirmesinde bulundu. Çakmak, toplumun olaylarda yaşananları bilmesini engellemek için bu tür genelgelere sığınılmak istendiğini ifade ederek, “Nelerden, ne için korkulmaktadır? Bunları da bilemiyoruz” dedi.

"POLİS GÖRÜNTÜ ALMAYA NASIL ENGELLER?"

Çakmak şikayet dilekçesinde genelgenin uygulanması halinde kolluğun görüntü almayı“cebir, şiddet ve hukuka aykırı yollarla” engelleyebileceğini belirterek, bunlarışöyle sıraladı:

  • Ya kayıt yapanın elindeki telefonu gasp etmek suretiyle,
  • Ya açıklama yapanın ağzını elle kapatmak ile,
  • Ya telefon kaydı yapanın şahsi hürriyetini engellemek, onu derdest etmek suretiyle,
  • Ya telefonu işlemez hale getirmek suretiyle,
  • Ya cebir, şiddet, korkutma, tehdit kullanmak suretiyle,
  • Ya da bir şekilde hak ve özgürlüklerin kullanılmasını engellemek suretiyle genelgedeki bu emir yerine getirilebilecektir.

Çakmak genelgenin "Anayasa’nın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı, özel hayatın gizliliği, düşünce ve kanaat hürriyetine ilişkin" maddelerine de aykırı olduğunu bildirdi. Çakmak, Bakan Soylu’nun ise basına yaptığı açıklamada genelgenin Anayasa’ya uygun olduğu yönünde beyanlarının olduğunu aktararak, suça iştirak ettiğini belirtti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.