EFES SELÇUK BELEDİYESİ, OTOMATİK SULAMA İLE YÜZDE 93 TASARRUF SAĞLADI

EFES SELÇUK BELEDİYESİ, OTOMATİK SULAMA İLE YÜZDE 93 TASARRUF SAĞLADI

Efes Selçuk Belediyesi, yeşil alanlarda kullanılan otomatik sulama sistemi ve Deppo Efes’te kullanılan sifonik yağmur suyu toplama sistemi ile küresel iklim krizine bağlı olarak her geçen gün...

Efes Selçuk Belediyesi,  yeşil alanlarda kullanılan otomatik sulama sistemi ve Deppo Efes’te kullanılan sifonik yağmur suyu toplama sistemi ile küresel iklim krizine bağlı olarak her geçen gün daha fazla önem kazanan su tasarrufu adına önemli adımlar atıyor. Otomatik sulama sistemi ile Efes Selçuk Belediyesi, yüzde 93. 6 oranında su tasarrufu sağlıyor.

Kent merkezinde bulunan yaklaşık 255.000 m2 yeşil alanın yüzde 87’sinde otomatik sulama sistemi kullanılıyor. Otomatik sulama sistemi ile 100 m2’lik bir alan baz alındığında 1 kişi ile yaklaşık 2.5 ton su kullanarak 1 saatte yapılan sulama işlemi ,işçiliğe gerek kalmaksızın sadece 4 dakikada 160 litre su ile yapılabiliyor. Böylece 100 m2’lik bir alanda 2.34 ton su tasarrufu yapılmaktadır. Otomatik sulama sistemi ile Efes Selçuk Belediyesi yüzde 93. 6 oranında su tasarrufu sağlıyor. Yapılan su tasarrufu kentin tüm yeşil alanlarının sulamasında 5191 ton su tasarrufu sağlanıyor. Ayrıca otomatik sulama sistemi ile iş gücünün,  zamanın, akaryakıtın daha verimli kullanılması ve zirai ilacın daha az kullanılması sağlanıyor.

DEPPO EFES’İN SUYU DOĞADAN

Deppo Efes’te ise tesisin çatısına konuşlandırılan sifonik yağmur suyu toplama sistemi ile yağmur suları yer altında bulunan depolarda biriktiriliyor. Arıtma sisteminden geçirilen temiz su,  tesisin soğutma sisteminde ve kullanım suyu olarak kullanılırken, arıtılmayan sudan bahçe sulamasında yararlanılıyor. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.