EFES SELÇUK BELEDİYE BAŞKANI SENGEL’DEN MECLİSTE SIKINTI ÇEKEN ESNAF VURGUSU

EFES SELÇUK BELEDİYE BAŞKANI SENGEL’DEN MECLİSTE SIKINTI ÇEKEN ESNAF VURGUSU

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Belediye Meclisi Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nda pandemi ile başlayan süreçte esnafın ve halkın yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat...

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Belediye Meclisi Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nda pandemi ile başlayan süreçte esnafın ve halkın yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat çekti. Belediye olarak esnafa sağladıkları destekleri hatırlatan Başkan Sengel, bunun yeterli olmadığını belirterek daha kalıcı ve genişçaplı destekler sağlanması gerekliliğine vurgu yaparak, "Tüm bu şartlarda esnafımız için gerekirse tekrar elimizi taşın altına koyarız ama en büyük görev hükümette. Esnafın kısa vadeli değil, geçici veya cüzi değil topyekûn büyük yardımlara ihtiyacı var. Esnafların, elektrik, doğalgaz, sigorta borçlarını sıfırlanmalıdır" diye konuştu.

Efes Selçuk Belediye Meclisi Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nın ilk oturumu yapıldı.

Gündemde yer alan ve önerge ile oluşan maddelerin görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildiği toplantıda Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, pandemi ile başlayan süreçte esnafın ve halkın ciddi mali sıkıntılar yaşadığını belirterek, “ Gündem mali kriz, halkın tenceresi tıkırdıyor, esnafımız kan ağlıyor, belediyeler ciddi zorluk çekiyor. Biz bu durum içerisinde belediye kiracılarının iki kez 3’er aylık olmak üzere toplam 6 aylık kiralarını (08/07/2020 ve 04/01/2021 tarihli Belediye Meclis kararları ile) erteledik, erteleme süresince kira sözleşme sürelerini de uzattık. Katı atık bedelinden (08/07/2020 tarihli Belediye Meclis kararı ile) 3 ay süre ile vazgeçti ki bu konuda destek sağlayan tek belediyeyiz. Ecrimisilleri bir yılı aşkın süredir tahakkuk ettirmedik” dedi.

Efes Selçuk Belediyesi’nin de pandemi sebebiyle ciddi bir gelir kaybına uğradığının altınıçizen Başkan Sengel, “Biz bu süreçte devlete olan tüm kira borçlarımızı eksiksiz ödedik. İlgili bakanlıklardan kira sözleşmesine dayanarak gelirimiz olmaması sebebiyle yükümlü olduğumuz kira bedellerinin ötelenmesini talep ettik. Bu talep karşısında olumsuz yanıt aldık. Sonuç olarak devlete ödemekle yükümlü olduğumuz tüm borçlarıödedik” diye konuştu.

"KENT İÇERİSİNDE EKONOMİK DÖNGÜYE KATKI SAĞLADIK"

Efeslim Kart Projesi ve belediye çalışanı personelin maaşlarının yatırılmasıyla da esnafa destek olunduğunu vurgulayan Başkan Sengel, “Kent içerisinde bir para döngüsünün sağlanması için belediye personelinin maaşlarının yatırılması konusunda çok hassas davrandık. Pandemi döneminde kısmi çalışma ödeneğinden yararlanmadık. Çünkü belediye personeli maaş aldığı sürece kentteki ekonomik döngü devam edebilir. Yine Efeslim Kart ile kartlarına para yatırılan vatandaşlarımız da bu kentin esnafından harcama yaparak, ekonomik döngüye katkı sundu” dedi.

Belediye tarafından alınan adımların sorunun çözümü için yeterli olmadığını belirten Başkan Sengel yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı:

“Tüm bu şartlarda esnafımız için gerekirse tekrar elimizi taşın altına koyarız ama en büyük görev hükümette. Esnafın kısa vadeli değil, geçici veya cüzi değil topyekûn büyük yardımlara ihtiyacı var. Esnafların, elektrik, doğalgaz, sigorta borçlarını sıfırlanmalıdır. Her esnafın kira giderleri pandemi tamamen bitene kadar gerçek bedelleriyle ödenmelidir. Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir. Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır. Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır. Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.” 

 

 

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.