EFES SELÇUK BELEDİYE BAŞKANI SENGEL'DEN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ TEPKİSİ: "GÜÇLÜ VE ÖZGÜR KADINLARIN KAZANDIĞI HAKLARI SAVUNACAĞIZ"

EFES SELÇUK BELEDİYE BAŞKANI SENGEL'DEN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ TEPKİSİ: "GÜÇLÜ VE ÖZGÜR KADINLARIN KAZANDIĞI HAKLARI SAVUNACAĞIZ"

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, İstanbul Sözleşmesi'nin, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yürürlükten kaldırılmasına tepkisini, yaptığı basın açıklaması ile dile...

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, İstanbul Sözleşmesi'nin, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yürürlükten kaldırılmasına tepkisini, yaptığı basın açıklaması ile dile getirdi. Sengel açıklamasında, "Kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesi bu gayrimeşru gece yarısı iptal kararına rağmen büyüyerek devam edecektir. İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatacağız" dedi.

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel'in açıklamasışöyle:

"Anayasamızın yüce Meclisimize tanıdığı yetki ve sorumluluklar gereğince kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’nin bir gece yarısı kararıyla gayrimeşru şekilde ortadan kaldırılmasının kabul edilebilir bir yanı bulunmuyor.

Türkiye kadın hareketinin uzun yıllardır sürdürdüğü mücadele sonucunda kabul edilen, tek gayesi kadınları koruyarak kadın-erkek eşitliğinin sağlanması olan İstanbul Sözleşmesi, uluslararası bir insan hakları sözleşmesidir.

İktidara düşen görev, toplumun ezici bir çoğunluğunun açıkça desteklediği bu sözleşmeyi hayata geçirerek görevini yerine getirmesiyken, erkek şiddetinin kollanmasının ve kadınların devlet tarafından korunmaz hale gelmesinin önünü açan bu iptal kararı gayrimeşrudur.

Ortada ne zaman nereden geleceği belli olmayan ve kamu düzenini bozan bir erkek şiddeti vardır. Kamu otoritesi, Türkiye’de çok yaygın bir şekilde görülen ve toplumsal infiale sebep olan bu şiddet sarmalına son verecek tüm tedbirleri alarak,  şiddeti ulusal ve uluslararası yasalara, sözleşmelere uygun bir şekilde durdurmalıdır.

Türkiye kadın hareketi ve erkek şiddetine karşı mücadele eden her yaştan her kimlikten on milyonların talebi bu yöndedir; kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesi bu gayrimeşru gece yarısı iptal kararına rağmen büyüyerek devam edecektir. İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatacağız!"

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.