DÖŞEMEALTI'NDA KADIN KOOPERTİFLERİNİN GÜÇ BİRLİĞİ, “EMEKÇİ BAKKAL”İLE GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

DÖŞEMEALTI'NDA KADIN KOOPERTİFLERİNİN GÜÇ BİRLİĞİ, “EMEKÇİ BAKKAL”İLE GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

Döşemealtı Belediyesi kadınların istihdama katılması ve üretime yönelmesi için 50’ye yakın Kadın Kooperatifi’ni Termessos DöşemealtıÜretim ve İşletme...

Döşemealtı Belediyesi kadınların istihdama katılması ve üretime yönelmesi için 50’ye yakın Kadın Kooperatifi’ni Termessos DöşemealtıÜretim ve İşletme Kooperatifi çatısı altında bir araya getirdi. Kadın üreticilerin ürünleri ise yine Döşemealtı Belediyesi tarafından "Emekçi Bakkal" adıyla hayata geçirilen markette yerini almaya başladı.

"Emekçi Bakkal"ları, kentin önemli merkezlerinde hizmete açarak sayılarını 10’a çıkarmayı hedeflediklerini belirten Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, şöyle konuştu:

“Kadınlarımızın aile ekonomisine katkı sağlamasına vesile olmak, bir aracı olmak hedefimiz bu. Üretim anlamında kadınlarımız üretiyor. Ama tıkanılan nokta, üretilen ürünlerin pazarlanıp aile ekonomisine geri dönüşü. Önemli olan bu pazarı nasıl oluştururuz; bunun geri dönüşümünü, katkıyı nasıl aile içi ekonomiye geri yönlendirebiliriz bu amaçla bir çalışma yaptık. Önemli bir mesafe de kaydettik. Belediye’nin sonuna kadar tüm imkanlarımızla bu projenin arkasında olacağız.”

Başkan Genç, konuşmasını“Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üreten, emekçi kadınlarımızı desteklemeye devam edeceğiz” diyerek tamamladı.

Döşemealtı Belediye Başkan Yardımcısı ve Termessos DöşemealtıÜretim ve İşletme Kooperatif Başkanı Engin Murat Özdemir ise üreten kadınlara destek amacıyla yürüttükleri çalışmalarışöyle özetledi:

“Antalya’ da 25 tane kadın kooperatifi bulunuyor ama ilginç bir şekilde birbirlerinden haberi yok. Bunların 6 tanesi, Ticaret Bakanlığı’ndan hibe almış, diğerleri de sırada bekliyor. Alanlarda bir şey üretemiyor. Çünkü ürettiğinizi eğer pazarlayamıyorsanız hiçbir anlam ifade etmiyor. Kadın kooperatifleri kapanmaya yüz tutmuşlardı. Biz burada devreye girdik. Biz sizin ürettiklerinizi satmaya talibiz dedik. Siz üreteceksiniz, biz satacağız. Birlikte kazanacağız diyerek yola çıktık.” 

Gelinen süreçte "Emekçi Bakkal" adıyla 130 metrekarelik ilk marketi açtıklarını belirten Başkan Özdemir, kadın kooperatiflerinden ürün alımına başladıklarını kaydetti. Çok yakında satışa başlayacaklarının altınıçizen Özdemir, “Kadın üreticilerin üretim alanı konusundaki ihtiyacını belediye olanaklarıyla giderdik. Şimdi kadınlarımız gıda mühendislerinin denetim ve gözetiminde üretime başlayacak. Kadınların ürettikleri ürünleri biz bu marketlerde satacağız. Türkiye genelinde 24 kooperatifle görüşmede bulunduk. Onlardan ürün aldık. Antalya’da 25, Burdur ve Isparta’dan da 5 olmak üzere yaklaşık 50 kooperatifle yola çıktık” diye konuştu.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.