DİVANHANE KAPISI KARAKOLU'NUN GECE YARISI OPERASYONUYLA YIKILMASI YARGIYA TAŞINDI

DİVANHANE KAPISI KARAKOLU'NUN GECE YARISI OPERASYONUYLA YIKILMASI YARGIYA TAŞINDI

CHP İstanbul Kent Haklarıİzleme Kurulu, "Doğaya, kente, kültüre ve birçok değere ihanet" diye nitelendirdiği, Kasımpaşa’da bulunan tarihi Divanhane Kapısı Karakolu’nun bir gece yarısı...

CHP İstanbul Kent Haklarıİzleme Kurulu, "Doğaya, kente, kültüre ve birçok değere ihanet" diye nitelendirdiği, Kasımpaşa’da bulunan tarihi Divanhane Kapısı Karakolu’nun bir gece yarısı yıkılmasını yargıya taşıyarak Çağlayan Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu.

Kasımpaşa’da bulunan tarihi Divanhane Kapısı Karakolu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) başlattığı yargı süreci devam ederken bir gecede ağır iş makineleri ile yerle bir edilmişti.

Tarihi yapının yıkıldığını sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile duyuran CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, “İstanbul bugün çok acı bir güne uyandı. İstanbul'un önemli bir tarihi mirası olan karakol, Ulaştırma Bakanlığı tarafından ‘yol yapacağız' bahanesi ile ne yazık ki yıkıldı. İstanbul'a; kültüre, doğaya, kente, insana saygı diyerek bakanlar olarak suç duyurusunda bulunacağız. Er geç yargıönünde hesap soracağız” diyerek tepkisini ifade etmişti.

"YABANCI YATIRIMCILARI MEMNUN ETMEK ADINA YIKILDI"

CHP İstanbul Doğa ve Kent Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcı Güler Işıkcevahir, Kent Haklarıİzleme Kurulu üyeleri ile birlikte tarihi karakolun önünde bugün bir basın açıklaması yaptı. Işıkcevahir, "Yıkmıyoruz, ihya ediyoruz" gibi çeşitli açıklamalar yapılmasına karşın tarihi yapının yabancı yatırımcıları memnun etmek adına yıkıldığını belirtti. Işıkcevahir, şunları söyledi:

“Tarihi Kasımpaşa Divanhanesi Karakolu bir gece operasyonu ile yıkılmıştır. Tarihi bir yapıyı nasıl yenisini yaparak ihya edebilirsiniz? Yeni yapılan yapının tarihi bir değeri olur mu? Önceden tarihi alanlar depreme dayanıklı olmadığı, yıkılmaya yüz tuttuğu bahaneleri ile yıkıma, talana, ranta kurban edilirdi; bugün yabancı yatırımcıları memnun etmek adına geçmeyen yolu geçirmeye çalışarak ecdat yadigarlarını feda ediyorsunuz. Bu gözü karalığınız, aymazlığınız, "İBB erkekse şikayetini üst kurula yapsaydı" diyerek hukuksuz kararlarınızı cinsiyetçi ifadelerle örtbas etmeye çalışmanız bize maalesef hiç yabancı değil.”

"İSTANBUL’A YAPILMIŞ BİR İHANETTİR"

Yıkımı, “İstanbul’a yapılmış bir ihanet” olarak niteleyen Işıkcevahir, sorumlulardan yargıönünde hesap soracaklarının altınıçizdi ve "Tüm yakışıksız tavırlarınızın yanı sıra son zamanlarda alışkanlık haline getirdiğiniz gece yarısı operasyonlarından birini daha yaparak 01.04.2021 tarihinde Tarihi Kasımpaşa Divanhanesi Karakolu’nu da tarihimize, kültürümüze ve manevi değerlerimize ihanet ederek gece yarısı yerle bir ettiniz. İstanbul’a, doğaya, kente, kültüre ve birçok değere bir kez daha ihanet ettiniz. Bu ihanetinize elbette sessiz kalmayacağız, birazdan adliyeye gidip hukuk mücadelemizi başlatacağız ve bunu yapanlardan yargıönünde mutlaka hesap soracağız” dedi.

KENT HAKLARI İZLEME KURULU'NDAN SUÇ DUYURUSU

Işıkcevahir, basın açıklamasının ardından CHP İstanbul il yöneticileri, Kent Haklarıİzleme Kurulu üyeleri ve beraberindekilerle birlikte Çağlayan Adliyesi’ne giderek İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Üyeleri ve Beyoğlu Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.