DEMİRYOLU İŞÇİLERİ: "TCDD'NİN BAKIM ONARIM İŞLERİ FAHİŞ FİYATLARLA RAYSİMAŞŞİRKETİNE VERİLİYOR"

DEMİRYOLU İŞÇİLERİ: "TCDD'NİN BAKIM ONARIM İŞLERİ FAHİŞ FİYATLARLA RAYSİMAŞŞİRKETİNE VERİLİYOR"

KESK'e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İzmir Şubesi'nin, sürgün edilen işçiler için başlattığı oturma eylemi 12. haftasına girdi. İşçiler, Raysimaş adıyla...

KESK'e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İzmir Şubesi'nin, sürgün edilen işçiler için başlattığı oturma eylemi 12. haftasına girdi. İşçiler, Raysimaş adıyla kurulan daha sonra TCDD Teknik A.Ş. olarak faaliyetini sürdüren bir şirketin demiryollarının bakım ve onarım işlerini fahiş fiyatlarla aldığınıöne sürdü. Açıklamada, "Demiryollarının bakımı ihale edilemez. Burada meydana gelecek en küçük kontrolsüzlük büyük tren facialarına yol açacaktır" denildi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikasıçalışanlarının sürgünlere karşı başlattığı oturma eylemi 12. haftada da sürdü. Alsancak Gar önündeki eyleme yaklaşık 30 demiryolu işçisi katılırken, "Demiryolu halkındır, satılamaz", "Sürgünler bizi yıldıramaz" sloganları ile hükümete sürgünlerin son bulmasıçağrısı yapıldı.

KESK Eş Başkanı Aysun Gezen'in de katıldığı oturma eyleminde basın açıklamasını BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Aksoy okudu. 

Yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Sendikamız ve KESK bileşenlerine karşı yapılan operasyonlar devam etse de yılmadık yılmayacağız. Yine buradayız, yine direniyoruz. Biz neden sürgüne gönderiliyoruz çok iyi biliyoruz. Bugün sürgünlerin nedenlerinden birisine değinmek istiyoruz. Raysimaş diye bir şirket kurdular. Daha sonra adı TCDD Teknik A.Ş. olarak değiştirildi. TCDD'nin bütün bakım onarım işleri bu şirkete yaptırılmaktadır. Fahiş fiyatlara yapılan bu işler TCDD Teknik A.Ş. eliyle taşeron firmalara verilmekte, aradaki farkın bir kısmını taşeron firmalar almakta, kalan büyük kısmını da hiçbir iş yapmadan TCDD Teknik A.Ş. almaktadır. Sonra TCDD zarar ediyor diyorlar.

İPTAL DAVASI AÇILDI

İzmir'de kataner hatlarının bakımı için bu şirketle protokol yapıldı. Burada kamu ihale mevzuatı ihlal edilmiştir. Mevzuata aykırı olan bu protokole dahi uyulmamış, alınması gereken 9 mobil araç alınmamış, bir de üstüne TCDD'nin gerekli şartları taşımayan eski mobil araçları bu şirketin emrine verilmiştir. Personelin de can güvenliği tehlikeye atılmaktadır. Kurumun çıkarlarını savunduğumuz, TCDD'yi uyardığımız yazıdan rahatsız oldular. Demiryollarının bakımı ihale edilemez. Bakım işi kurumun asli faaliyetleri içindedir. Bu bakım faaliyetlerinin üçüncü kişilere ihale edilmesi halinde meydana gelecek en küçük kontrolsüzlük büyük tren facialarına yol açacaktır. 1. Bölge Müdürlüğü'nün 2021 yılı Bakım Hizmet Alım İşinin TCDD Teknik A.Ş'ye verilmesiyle ilgili iptal davası, sendikamız tarafından 25.03.2021 tarihinde açılmıştır."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.