DEMİRTAŞ’A CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A HAKARETTEN 3 YIL 6 AY HAPİS

DEMİRTAŞ’A CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A HAKARETTEN 3 YIL 6 AY HAPİS

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a, 2015 yılında Atatürk Havalimanı’nda yaptığı bir açıklamada, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği...

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a, 2015 yılında Atatürk Havalimanı’nda yaptığı bir açıklamada, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın duruşması Bakırköy 46. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Selahattin Demirtaş’ın Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandığı duruşmada avukatları hazır bulundu.

“NİYE O KADAR AZ SÖYLEDİM DİYE ŞU AN ÜZGÜNÜM”

Savunmasında, iki defa Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu, yıllardır siyaset yaptığını ifade eden Demirtaş, “Dış politika kararlarını eleştirdiğim için hakkımda çok sayıda hakaret davası açıldı. İki cümle eleştiri kurdum diye iki ayrı iddianame düzenlendi. Uzatmanın anlamı yok, hükümeti eleştirdim. Cumhurbaşkanı ve Başbakanı direkt hedefe almadım. Niye o kadar az söyledim diye şu anda üzgünüm. Çok yumuşak açıklama yapmışım. Hükümeti eleştirmek demokratik toplumun görevidir” dedi.

MÜTALAA: EN AĞIR SUÇTAN CEZALANDIRILMALI

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Demirtaş’ın 24 Aralık 2015’te Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, olay tarihinde Başbakan olan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alarak söylemlerde bulunduğunu ileri sürdü.

Mütalaada, sanığın söylemiş olduğu ifadelerin görüş, açıklama ve eleştiri sınırını aştığını iddia eden savcı, söz konusu ifadelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü 10. Maddesi kapsamında değerlendirilemeyeceğini savundu.

Mütalaada, Demirtaş’ın tek bir eylemle “hakaret” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçları işlediğine yer verilerek, en ağır cezayı gerektiren suçtan cezalandırılması gerektiği ifade edildi. Demirtaş’ın “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

"ÜST SINIRDAN CEZA VERİLDİ, İNDİRİM UYGULANMADI"

Aranın ardından kararını açıklayan hakim, Selahattin Demirtaş’a “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla 3 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Demirtaş’ın avukatı Ramazan Demir, “Mahkeme en üst sınırdan ve indirim uygulamadan cezayı verdi” açıklaması yaptı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.